Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna stawia także na małe innowacyjne firmy

Czytaj dalej
Piotr Brzózka

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna stawia także na małe innowacyjne firmy

Piotr Brzózka

ŁSSE postawiła na małe, innowacyjne firmy. Do programu Startup Spark zgłosiło się ponad 200 przedsiębiorców.

Pierwsi szczęśliwcy trafili już do strefowego akceleratora, gdzie mogą liczyć na wsparcie finansowe oraz pomoc ze strony dużych i znanych partnerów.

Z przeszło 200 projektów, które wzięły udział w rekrutacji, wymogi formalne spełniło blisko 170. Do drugiego etapu rekrutacji przeszło 70 z nich. Do kolejnego zakwalifikowano 35 firm. Ostatecznie, do akceleracji w pierwszej turze wybrano 8 projektów. Są to: ConvLink, ToT, Talebook, VersaBox, TapToSpeak, TakeTask, LukinLabs, Terra Hexen.

Trwa drugi etap rekrutacji, szansę otrzyma jeszcze 17 firm.

Miliony z dofinansowania

Program Startup Spark otrzymał wsparcie w wysokości ponad 5,5 miliona złotych w ramach działania ScaleUp Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Cel projektu wpisuje się w przyjętą przez ŁSSE S.A. strategię działań do 2025 r., która zakłada wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, start-upów i tworzenia sieci powiązań, co znacząco rozszerzy ofertę Strefy - podkreśla Marek Michalik, Prezes Zarządu ŁSSE S.A.

Dzięki programowi, w Łodzi powstał pierwszy tego typu akcelerator, oferujący realne wsparcie dla start-upów z całej Polski. Wyłonione w procesie rekrutacji projekty otrzymują finansowanie. Każdy z nich może liczyć na wsparcie o równowartości 200 tysięcy złotych, w tym 40 tysięcy - w formie usług.

Startup Spark to jednak nie tylko pieniądze. To także wsparcie doświadczonych mentorów, dostęp do zespołów produkcyjnych (metoda akceleracji w modelu Venture Building) oraz możliwość współpracy, testowania, wdrażania, komercjalizacji start-upów wśród partnerów projektu. Innowacyjne projekty, które trafiają do strefowego akceleratora, wspierane są bowiem biznesowo przez duże, znane firmy: Procter & Gamble, Wielton, Grupa PGE S.A., Albea Polska, Radio Łódź.

Młodym muszą pomóc specjaliści

O tym, jak ważne jest wsparcie młodych przedsiębiorców przez doświadczonych partnerów, świadczą konkluzje raportu firmy badawczej CB Insights: Wśród 20 najczęstszych powodów fiaska start-upów jest to, że swoją działalnością nie rozwiązują realnych problemów, wybierają złą technologię, mają słaby HR i inwestorów, wytwarzają produkty z niskim potencjałem rynkowym oraz funkcjonują w środowisku zbyt silnej konkurencji.

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. 70 procent łódzkich start-upów wskazało, że potrzebują przede wszystkim wsparcia specjalistów we wdrażaniu i rozwijaniu swoich projektów. Zaobserwowane bariery przekładają się bezpośrednio na problemy w podejmowaniu współpracy na linii start-up - duże przedsiębiorstwo.

- Startup Spark powstał przy ścisłej współpracy ze start-upami. To one wskazały nam, jakie są ich potrzeby i na jakie przeszkody rozwojowe napotykają. Skoro więc wskazują na brak dostępu do specjalistów, chcemy im go zapewnić - mówi Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes ŁSSE S.A.

Piotr Brzózka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.