Łódzcy sędziowie protestują. Co dalej z reformą sądownictwa?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Anita Czupryn

Łódzcy sędziowie protestują. Co dalej z reformą sądownictwa?

Anita Czupryn

Skutki nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych oburzyły łódzkich sędziów. Trwają prace nad nowymi ustawami - o Sądzie Najwyższym i KRS.

Sędziowie z Sądu Okręgowego w Łodzi nie chcą się pogodzić ze skutkami przyjętej w lipcu przez Sejm ustawy o ustroju sądów powszechnych. W ubiegłym tygodniu przyjęli uchwałę w obronie prezesa Krzysztofa Kacprzaka, który może być zwolniony na podstawie nowej ustawy. Tymczasem trwają prace nad kolejnymi ustawami zmieniającymi polskie sądownictwo: ustawie o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ma je przedstawić Andrzej Duda.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zapowiada, że projekty te będą gotowe w ciągu najbliższych dni. Przypomnijmy, że prezydent wetując obie ustawy, zapowiedział przygotowanie ich nowych wersji. Ustawy te mają zreformować wymiar sprawiedliwości. Łapiński potwierdził, że będą one zgodne z wolą polityczną większości parlamentarnej i z zapisami konstytucji.

PiS już w kampanii wyborczej zapowiadało reformę w sądownictwie. To sprawa dla partii rządzącej kluczowa. Prezes Jarosław Kaczyński zabiegał o spotkanie z Dudą, by dowiedzieć się co zaproponuje prezydent. Piątkowe, 2,5-godzinne spotkanie polityków przebiegało - jak zapewniała rzeczniczka PiS Beata Mazurek - w bardzo dobrej atmosferze. Z przecieków wynika, że prezes PiS nie dowiedział się na nim, jakie zmiany zaproponuje prezydent, ale uzgodniono drogę ich wprowadzenia.

Czym będą się różnić ustawy przygotowane wcześniej przez ministra Zbigniewa Ziobrę i zawetowane przez Andrzeja Dudę, od tych, jakie zaproponuje jego kancelaria? Na razie wiadomo, że nad projektami pracują dwa niezależne ośrodki, a głosem doradczym wspiera je prof. Michał Królikowski.

Media już ogłosiły, że w projektach znajdą się zapisy, które przekażą głowie państwa część kompetencji, jakie w projekcie PiS miał minister sprawiedliwości. To oznaczałoby, że pozycja głowy państwa wzrośnie. Rzecznik Dudy i prof. Królikowski zapewniają, że nowa ustawa zmniejsza wpływy ministra sprawiedliwości i zarazem Prokuratora Generalnego.

Można się spodziewać, że prezydent zechce ograniczyć prymat ministra nad sędziami. Dało się to odczuć już w pierwszej wypowiedzi prezydenta, kiedy wspomniał o swojej rozmowie z Zofią Romaszewska i usłyszał od niej, że ona nie chciałaby żyć w czasach, gdzie Prokurator Generalny byłby tak mocno ustawioną instytucją.

Kolejna rzecz to tzw. rewizja nadzwyczajna na podobieństwo tej, która była w kodeksie karnym 1969 r., czyli instytucja pozwalająca wzruszać prawomocne orzeczenia w sytuacjach nadzwyczajnych.

W nowym projekcie ustawy o KRS prezydent też miałby mieć możliwość wskazania własnych kandydatów, w przypadku nieuzyskania przez sędziów KRS większości 3/5 głosów w Sejmie. Tu też podobne kompetencje miałby uzyskać Senat.

Wiele wskazuje na to, że nie wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego będą odwołani - na razie nie ma mowy o zapisie, że sędziowie SN przejdą w stan spoczynku - oraz, że zmniejszy się im wiek emerytalny.

Prof. Królikowski mówił jednak, że obecna prezes SN będzie musiała odejść, ale gremia prawnicze stoją na stanowisku, ze to jest zbędne i będą forsować inną optykę. A z drugiej strony rzecznik prezydenta oznajmiając, że prof. Królikowski przedstawi niebawem swoje pomysły projektów ustaw, zaznaczył też, że nie wiadomo, czy prezydent je uwzględni. Zresztą, również i prof. Królikowski, w rozmowie z RMF FM podkreślał, że pełni raczej funkcje doradcze, a „teza o tym, że ustawy, które przedstawi pan prezydent, będą takie jak je napisałem, jest tezą mylną”.

Anita Czupryn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.