Marcin Bereszczynski

Łódź stała się jednym z trzech głównych ośrodków rynku AGD

Łódź stała się jednym z trzech głównych ośrodków rynku AGD
Marcin Bereszczynski

Branżowi giganci w Polsce: BSH, Indesit Whirlpool, Miele, Amica czy Electrolux posiadają około 30 fabryk. - Stworzyliśmy w Polsce trzy huby regionalne - wyjaśnia Wojciech Konecki, dyrektor generalny APPLiA Polska. - Łódź z Radomskiem to Bosh, Whirlpool, a już wkrótce również Miele. Drugim regionem jest Dolny Śląsk, gdzie fabryki ma Bosh, Electrolux i Whirlpool. Trzecim takim hubem są Wronki, gdzie działa Amica z olbrzymią fabryką. Znajdują się tam również dwie fabryki Samsunga.

Łódź stała się jednym z trzech największych ośrodków produkcji artykułów gospodarstwa domowego w Polsce i jednym z ważniejszych w Europie. Dlatego tu pod koniec maja odbył się największy na kontynencie kongres przedstawicieli tej branży. - Nowe inwestycje? Tego nie robi się na kongresie, ale trzeba pamiętać, że w zeszłym roku deklaracje takie padły i to potężne. W Łodzi BSH otwiera olbrzymią fabrykę, największą w naszej branży w Europie. To fabryka zmywarek, która będzie produkowała 3 miliony sztuk rocznie. To nieprawdopodobne wielkości, bo aż 10 tysięcy sztuk dziennie. Mamy też fabrykę Miele, która w Ksawerowie zostanie otwarta jeszcze w tym roku - mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny APPLiA Polska, Związek Pracodawców AGD.

Tomasz Krawczyk, szef działu zakupów produkcyjnych BSH przyznaje, że rozszerzenie produkcji będzie wiązało się z zatrudnieniem 1,5 tys. osób. - Fabryka zmywarek zacznie produkcję w najbliższym roku. To nie tylko seryjna produkcja, ale powstanie też centrum kompetencyjne w Łodzi - mówi Tomasz Krawczyk.

W Ksawerowie powstaje zakład Miele, w którym będzie produkowanych 250 tys. pralek rocznie. Zatrudnienie ma sięgnąć 1,5 tys. osób. Produkcja zacznie się jesienią. - W Polsce mamy największy klaster produkcji sprzętu AGD, a w ŁSSE mamy największy klaster produkcji dużego sprzętu AGD. Jak przypatrzymy się dużym producentom, to oni nieustannie kontynuują swoje inwestycje. Dotyczy to w przypadku regionu firm BSH, Whirpool i Miele - mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej .

Województwo łódzkie wyróżnia się na tle kraju w branży AGD. Łódź z Radomskiem tworzą jeden z trzech największych ośrodków w Polsce. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zainwestowało już 26 firm związanych z tym sektorem. Zainwestowały one 2,5 mld zł i zatrudniły 6 tys. osób. Aż 90 proc. urządzeń produkowanych w Łodzi jest eksportowane.

Branża AGD stała się jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki w Łodzi i w kraju. W Polsce fabryki tej branży zatrudniają bezpośrednio 30 tys. pracowników, a pośrednio nawet prawie 100 tys. osób. Zakłady z branży AGD produkują rocznie ponad 22 mln sztuk sprzętu i odbierają 160 tys. ton elektroodpadów. Specjaliści szacują, że w każdym domu znajduje się średnio 10 urządzeń AGD. W polskich domach pracuje codziennie 100 milionów sztuk sprzętu AGD.

Sprzedaż produktów AGD w Polsce osiągnęła w ubiegłym roku ponad 10 mld zł. To w porównaniu z 2014 r., gdzie konsumenci na sprzęt AGD wydali 7,8 mld. zł wynik lepszy o ponad 2 mld. zł.

Branżowi giganci w Polsce - BSH, Indesit Whirlpool, Miele, Amica czy Electrolux posiadają około 30 fabryk. Dlaczego najwięksi przedstawiciele tej branży upodobali sobie Polskę jako miejsce inwestycji? - Wynika to z kilku czynników. Jednym z nich jest na pewno lokalizacja - znajdujemy się między wschodem i zachodem. Jesteśmy umiejscowieni bardzo blisko najważniejszych rynków - mówi Wojciech Konecki. - Drugi czynnik to tradycja produkcji AGD w naszym kraju. Jeszcze w czasach PRL mieliśmy tu takie zakłady jak Polar, Wrozamet, Zelmer. W bloku wschodnim byliśmy mocno wyspecjalizowanym krajem i takim też pozostaliśmy. Kolejnym argumentem przemawiającym za Polską, jest dostęp do siły roboczej: jesteśmy dużym rynkiem pracy. Wygrywamy pod tym względem z wieloma krajami, chociażby ze Słowacją. Mamy też silne ośrodki akademickie jak Politechnika Łódzka czy Politechnika Wrocławska, z którymi współpracujemy. Przez ostatnie 20 lat daliśmy się poznać jako stabilny politycznie kraj, z dobrymi perspektywami. Poza tym, mamy już duże doświadczenie i polska siła robocza jest doceniana pod względem jakości.

Marcin Bereszczynski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.