Marcin Bereszczynski

Łódź stała się jednym z trzech głównych ośrodków rynku AGD

Łódź stała się jednym z trzech głównych ośrodków rynku AGD
Marcin Bereszczynski

Branżowi giganci w Polsce: BSH, Indesit Whirlpool, Miele, Amica czy Electrolux posiadają około 30 fabryk. - Stworzyliśmy w Polsce trzy huby regionalne - wyjaśnia Wojciech Konecki, dyrektor generalny APPLiA Polska. - Łódź z Radomskiem to Bosh, Whirlpool, a już wkrótce również Miele. Drugim regionem jest Dolny Śląsk, gdzie fabryki ma Bosh, Electrolux i Whirlpool. Trzecim takim hubem są Wronki, gdzie działa Amica z olbrzymią fabryką. Znajdują się tam również dwie fabryki Samsunga.

Łódź stała się jednym z trzech największych ośrodków produkcji artykułów gospodarstwa domowego w Polsce i jednym z ważniejszych w Europie. Dlatego tu pod koniec maja odbył się największy na kontynencie kongres przedstawicieli tej branży. - Nowe inwestycje? Tego nie robi się na kongresie, ale trzeba pamiętać, że w zeszłym roku deklaracje takie padły i to potężne. W Łodzi BSH otwiera olbrzymią fabrykę, największą w naszej branży w Europie. To fabryka zmywarek, która będzie produkowała 3 miliony sztuk rocznie. To nieprawdopodobne wielkości, bo aż 10 tysięcy sztuk dziennie. Mamy też fabrykę Miele, która w Ksawerowie zostanie otwarta jeszcze w tym roku - mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny APPLiA Polska, Związek Pracodawców AGD.

Tomasz Krawczyk, szef działu zakupów produkcyjnych BSH przyznaje, że rozszerzenie produkcji będzie wiązało się z zatrudnieniem 1,5 tys. osób. - Fabryka zmywarek zacznie produkcję w najbliższym roku. To nie tylko seryjna produkcja, ale powstanie też centrum kompetencyjne w Łodzi - mówi Tomasz Krawczyk.

W Ksawerowie powstaje zakład Miele, w którym będzie produkowanych 250 tys. pralek rocznie. Zatrudnienie ma sięgnąć 1,5 tys. osób. Produkcja zacznie się jesienią. - W Polsce mamy największy klaster produkcji sprzętu AGD, a w ŁSSE mamy największy klaster produkcji dużego sprzętu AGD. Jak przypatrzymy się dużym producentom, to oni nieustannie kontynuują swoje inwestycje. Dotyczy to w przypadku regionu firm BSH, Whirpool i Miele - mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej .

Województwo łódzkie wyróżnia się na tle kraju w branży AGD. Łódź z Radomskiem tworzą jeden z trzech największych ośrodków w Polsce. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zainwestowało już 26 firm związanych z tym sektorem. Zainwestowały one 2,5 mld zł i zatrudniły 6 tys. osób. Aż 90 proc. urządzeń produkowanych w Łodzi jest eksportowane.

Branża AGD stała się jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki w Łodzi i w kraju. W Polsce fabryki tej branży zatrudniają bezpośrednio 30 tys. pracowników, a pośrednio nawet prawie 100 tys. osób. Zakłady z branży AGD produkują rocznie ponad 22 mln sztuk sprzętu i odbierają 160 tys. ton elektroodpadów. Specjaliści szacują, że w każdym domu znajduje się średnio 10 urządzeń AGD. W polskich domach pracuje codziennie 100 milionów sztuk sprzętu AGD.

Sprzedaż produktów AGD w Polsce osiągnęła w ubiegłym roku ponad 10 mld zł. To w porównaniu z 2014 r., gdzie konsumenci na sprzęt AGD wydali 7,8 mld. zł wynik lepszy o ponad 2 mld. zł.

Branżowi giganci w Polsce - BSH, Indesit Whirlpool, Miele, Amica czy Electrolux posiadają około 30 fabryk. Dlaczego najwięksi przedstawiciele tej branży upodobali sobie Polskę jako miejsce inwestycji? - Wynika to z kilku czynników. Jednym z nich jest na pewno lokalizacja - znajdujemy się między wschodem i zachodem. Jesteśmy umiejscowieni bardzo blisko najważniejszych rynków - mówi Wojciech Konecki. - Drugi czynnik to tradycja produkcji AGD w naszym kraju. Jeszcze w czasach PRL mieliśmy tu takie zakłady jak Polar, Wrozamet, Zelmer. W bloku wschodnim byliśmy mocno wyspecjalizowanym krajem i takim też pozostaliśmy. Kolejnym argumentem przemawiającym za Polską, jest dostęp do siły roboczej: jesteśmy dużym rynkiem pracy. Wygrywamy pod tym względem z wieloma krajami, chociażby ze Słowacją. Mamy też silne ośrodki akademickie jak Politechnika Łódzka czy Politechnika Wrocławska, z którymi współpracujemy. Przez ostatnie 20 lat daliśmy się poznać jako stabilny politycznie kraj, z dobrymi perspektywami. Poza tym, mamy już duże doświadczenie i polska siła robocza jest doceniana pod względem jakości.

Marcin Bereszczynski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.