Leki weterynaryjne mogą zdrożeć o 15 procent. Zdrożeje leczenie zwierząt domowych, wzrosną ceny nabiału i mięsa

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Alicja Zboińska

Leki weterynaryjne mogą zdrożeć o 15 procent. Zdrożeje leczenie zwierząt domowych, wzrosną ceny nabiału i mięsa

Alicja Zboińska

Złe wieści dla właścicieli i hodowców zwierząt. Ministerstwo Finansów chce podnieść VAT na leki weterynaryjne. Stawka miałaby wzrosnąć aż o 15 procent - do 23 procent.

Tak wynika z propozycji, które dotyczą zmian w ustawie o VAT. Obecnie stawka tego podatku na leki weterynaryjne wynosi 8 procent, po zmianach byłoby to 23 procent. Weterynarze i przedstawiciele instytucji, które troszczą się o prawa zwierząt alarmują, że część osób może zrezygnować z leczenia zwierząt, zwłaszcza starszych i schorowanych.

- Podwyżka o 15 procent będzie odczuwalna, zwłaszcza dla właścicieli starszych zwierząt, które są leczone regularnie - mówi Jacek Łukasik, kierownik Centrum Weterynaryjnego w Łodzi. - Niektóre starsze psy niemal codziennie przyjmują preparaty, w ich przypadku zapotrzebowanie na leki jest duże. Może to oznaczać konieczność mocnego zaciskania pasa przez właścicieli zwierząt. Może się bowiem okazać, że jeśli miesięcznie wydają obecnie na leki 100 zł, to po zmianach będzie to 115 zł, a w skali roku da to podwyżkę o 180 zł.

Trudno oszacować, o ile mogą wzrosnąć koszty leczenia zwierząt, jeśli zmiany wejdą w życie. Jak zauważa Jacek Tyrankiewicz, powiatowy lekarz weterynarii z Łodzi lecznictwo weterynaryjne ma charakter rynkowy.

- Nie jest objęte cenami urzędowymi, w różnych lecznicach stawki mogą być zróżnicowane - zaznacza Jacek Tyrankiewicz. - Rosną także ceny energii, paliwa, mediów, to wszystko może się przyczynić do tego, że po wprowadzeniu zmian, właściciele zwierząt odczują dyskomfort.

Tymczasem rynek leków weterynaryjnych w Polsce jest wart miliard złotych rocznie. Tak wyliczyli eksperci z szacuje, że rynek jest wart rocznie około 1 mld złotych. Tak wyliczyli specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET. Jeśli przepisy wejdą w życie, to jego wartość wzrośnie o ok. 150 mln zł.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.