Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Leki weterynaryjne mogą zdrożeć o 15 procent. Zdrożeje leczenie zwierząt domowych, wzrosną ceny nabiału i mięsa

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Alicja Zboińska

Leki weterynaryjne mogą zdrożeć o 15 procent. Zdrożeje leczenie zwierząt domowych, wzrosną ceny nabiału i mięsa

Alicja Zboińska

Złe wieści dla właścicieli i hodowców zwierząt. Ministerstwo Finansów chce podnieść VAT na leki weterynaryjne. Stawka miałaby wzrosnąć aż o 15 procent - do 23 procent.

Tak wynika z propozycji, które dotyczą zmian w ustawie o VAT. Obecnie stawka tego podatku na leki weterynaryjne wynosi 8 procent, po zmianach byłoby to 23 procent. Weterynarze i przedstawiciele instytucji, które troszczą się o prawa zwierząt alarmują, że część osób może zrezygnować z leczenia zwierząt, zwłaszcza starszych i schorowanych.

- Podwyżka o 15 procent będzie odczuwalna, zwłaszcza dla właścicieli starszych zwierząt, które są leczone regularnie - mówi Jacek Łukasik, kierownik Centrum Weterynaryjnego w Łodzi. - Niektóre starsze psy niemal codziennie przyjmują preparaty, w ich przypadku zapotrzebowanie na leki jest duże. Może to oznaczać konieczność mocnego zaciskania pasa przez właścicieli zwierząt. Może się bowiem okazać, że jeśli miesięcznie wydają obecnie na leki 100 zł, to po zmianach będzie to 115 zł, a w skali roku da to podwyżkę o 180 zł.

Trudno oszacować, o ile mogą wzrosnąć koszty leczenia zwierząt, jeśli zmiany wejdą w życie. Jak zauważa Jacek Tyrankiewicz, powiatowy lekarz weterynarii z Łodzi lecznictwo weterynaryjne ma charakter rynkowy.

- Nie jest objęte cenami urzędowymi, w różnych lecznicach stawki mogą być zróżnicowane - zaznacza Jacek Tyrankiewicz. - Rosną także ceny energii, paliwa, mediów, to wszystko może się przyczynić do tego, że po wprowadzeniu zmian, właściciele zwierząt odczują dyskomfort.

Tymczasem rynek leków weterynaryjnych w Polsce jest wart miliard złotych rocznie. Tak wyliczyli eksperci z szacuje, że rynek jest wart rocznie około 1 mld złotych. Tak wyliczyli specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET. Jeśli przepisy wejdą w życie, to jego wartość wzrośnie o ok. 150 mln zł.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Alicja Zboińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.