Legia Akademicka w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Pierwsi legioniści rozpoczęli szkolenie

Czytaj dalej
Fot. Marcin Niklewicz
Marcin Niklewicz

Legia Akademicka w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Pierwsi legioniści rozpoczęli szkolenie

Marcin Niklewicz

W sobotę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach 59 osób rozpoczęło szkolenie wojskowe w ramach programu Legia Akademicka. To najliczniejsza ochotnicza „armia studentów” w województwie łódzkim. Blisko połowa z nich to panie.

A zainteresowanie było tak duże, że jeszcze w trakcie rekrutacji uczelnia liczyła, iż uda się utworzyć trzy 30-osobowe grupy. Ostatecznie skompletowano dwie, które przez dwa kolejne weekendy odbędą intensywny kurs teoretyczny, zakończony egzaminem. Jego zaliczenie zapewni młodym ludziom przepustkę do części praktycznej programu, która latem będzie realizowana w wybranych jednostkach wojskowych, m.in. w Toruniu, Koszalinie, Zegrzu, Dęblinie, Poznaniu, Kłodzku, Grudziądzu, Wałczu, Ustce, Gdyni, Wrocławiu i Świnoujściu.

Skierniewicka PWSZ od czterech lat kształci studentów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, dlatego akces do Legii Akademickiej był dla uczelni krokiem naturalnym.

- Zajęcia prowadzą nasi wykładowcy, wśród których są byli oficerowie sił zbrojnych - wyjaśnia dr Alojzy Pilich, koordynator programu.

Ale wśród chętnych nie zabrakło też studentów innych kierunków, m.in. administracji i pielęgniarstwa. W zajęciach uczestniczy również dwóch studentów spoza PWSZ. W szeregach skierniewickich legionistów są aż 24 panie, które wcześniej musiały się zgłosić do nieobowiązkowej kwalifikacji wojskowej i uzyskać kategorię A.

Legia Akademicka oferuje wychowanie obywatelskie i patriotyczne, ale też ułatwia rozpoczęcie kariery w służbach mundurowych. - dr Alojzy Pilich, PWSZ

- Zgłosiliśmy się z ciekawości - mówią Przemysław Caban i Damian Boncela, studenci drugiego roku bezpieczeństwa wewnętrznego o specjalności zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo publiczne. Zastrzegają, że nie podjęli jeszcze decyzji o związaniu się w przyszłości z armią, ale w Legii Akademickiej chcą się przekonać, co ich tam czeka.

Pierwszych odpowiedzi dostarczy im szkolenie teoretyczne, obejmujące m.in. podstawy musztry i dyscypliny wojskowej, wychowanie obywatelskie, techniki przetrwania i przygotowanie paramedyczne.

- Służba zawodowa to bardzo mocno zawiązany stosunek pracy na podstawie aktu mianowania - podkreśla dr Maciej Karwas, kapitan rezerwy i wykładowca PWSZ, który zapoznał słuchaczy m.in. z systemem uposażeń żołnierzy zawodowych. - Ścieżka kariery w siłach zbrojnych przewiduje określony czas służby w każdym stopniu, ale Legia Akademicka ułatwia start w służbach mundurowych.

- To trochę jak „od zera do oficera” - kwituje żartobliwie dr Pilich.

Część praktyczna programu obejmuje bowiem szkolenie podoficerskie, zakończone egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

Skierniewicka PWSZ to jedna z dwóch uczelni w woj. łódzkim, które uczestniczą w Legii Akademickiej. Na początku marca zajęcia teoretyczne rozpocznie 30 ochotników i ochotniczek z Politechniki Łódzkiej.

W całym kraju do pilotażowej edycji programu przystąpiło 60 spośród 98 uczelni państwowych, w sumie około 6 tys. studentów. Zabrakło zgłoszeń czołowych polskich uczelni, jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński. Zainteresowania Legią Akademicką nie wykazał też Uniwersytet Łódzki.

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.