Legia Akademicka w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Pierwsi legioniści rozpoczęli szkolenie

Czytaj dalej
Fot. Marcin Niklewicz
Marcin Niklewicz

Legia Akademicka w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Pierwsi legioniści rozpoczęli szkolenie

Marcin Niklewicz

W sobotę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach 59 osób rozpoczęło szkolenie wojskowe w ramach programu Legia Akademicka. To najliczniejsza ochotnicza „armia studentów” w województwie łódzkim. Blisko połowa z nich to panie.

A zainteresowanie było tak duże, że jeszcze w trakcie rekrutacji uczelnia liczyła, iż uda się utworzyć trzy 30-osobowe grupy. Ostatecznie skompletowano dwie, które przez dwa kolejne weekendy odbędą intensywny kurs teoretyczny, zakończony egzaminem. Jego zaliczenie zapewni młodym ludziom przepustkę do części praktycznej programu, która latem będzie realizowana w wybranych jednostkach wojskowych, m.in. w Toruniu, Koszalinie, Zegrzu, Dęblinie, Poznaniu, Kłodzku, Grudziądzu, Wałczu, Ustce, Gdyni, Wrocławiu i Świnoujściu.

Skierniewicka PWSZ od czterech lat kształci studentów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, dlatego akces do Legii Akademickiej był dla uczelni krokiem naturalnym.

- Zajęcia prowadzą nasi wykładowcy, wśród których są byli oficerowie sił zbrojnych - wyjaśnia dr Alojzy Pilich, koordynator programu.

Ale wśród chętnych nie zabrakło też studentów innych kierunków, m.in. administracji i pielęgniarstwa. W zajęciach uczestniczy również dwóch studentów spoza PWSZ. W szeregach skierniewickich legionistów są aż 24 panie, które wcześniej musiały się zgłosić do nieobowiązkowej kwalifikacji wojskowej i uzyskać kategorię A.

Legia Akademicka oferuje wychowanie obywatelskie i patriotyczne, ale też ułatwia rozpoczęcie kariery w służbach mundurowych. - dr Alojzy Pilich, PWSZ

- Zgłosiliśmy się z ciekawości - mówią Przemysław Caban i Damian Boncela, studenci drugiego roku bezpieczeństwa wewnętrznego o specjalności zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo publiczne. Zastrzegają, że nie podjęli jeszcze decyzji o związaniu się w przyszłości z armią, ale w Legii Akademickiej chcą się przekonać, co ich tam czeka.

Pierwszych odpowiedzi dostarczy im szkolenie teoretyczne, obejmujące m.in. podstawy musztry i dyscypliny wojskowej, wychowanie obywatelskie, techniki przetrwania i przygotowanie paramedyczne.

- Służba zawodowa to bardzo mocno zawiązany stosunek pracy na podstawie aktu mianowania - podkreśla dr Maciej Karwas, kapitan rezerwy i wykładowca PWSZ, który zapoznał słuchaczy m.in. z systemem uposażeń żołnierzy zawodowych. - Ścieżka kariery w siłach zbrojnych przewiduje określony czas służby w każdym stopniu, ale Legia Akademicka ułatwia start w służbach mundurowych.

- To trochę jak „od zera do oficera” - kwituje żartobliwie dr Pilich.

Część praktyczna programu obejmuje bowiem szkolenie podoficerskie, zakończone egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

Skierniewicka PWSZ to jedna z dwóch uczelni w woj. łódzkim, które uczestniczą w Legii Akademickiej. Na początku marca zajęcia teoretyczne rozpocznie 30 ochotników i ochotniczek z Politechniki Łódzkiej.

W całym kraju do pilotażowej edycji programu przystąpiło 60 spośród 98 uczelni państwowych, w sumie około 6 tys. studentów. Zabrakło zgłoszeń czołowych polskich uczelni, jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński. Zainteresowania Legią Akademicką nie wykazał też Uniwersytet Łódzki.

Marcin Niklewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.