Wojciech Grzegorczyk

Lataj z Łodzi do Monachium i daj się urzec wyjątkowemu portowi lotniczemu w stolicy Bawarii

Lataj z Łodzi do Monachium i daj się urzec wyjątkowemu portowi lotniczemu w stolicy Bawarii
Wojciech Grzegorczyk

Połączenie Łódź-Monachium to dobra okazja na szybką podróż do stolicy Bawarii, a tutejsze lotnisko to świetne miejsce na przesiadki w różne części świata i unikalny kompleks, który oferuje wiele atrakcji, m.in. degustację tradycyjnego piwa z jedynego na świecie browaru na terenie portu lotniczego.

Kiedy wiosną 2018 roku uruchomiono bezpośrednie połączenie lotnicze z Łodzi do Monachium, dla łódzkiego portu lotniczego oznaczało to strzał w dziesiątkę. Loty do stolicy Bawarii przywróciły bowiem nasze miasto do grona ważnych ośrodków w Polsce stawiających na transport drogą powietrzną.

Dla łodzian chcących zgłębić fenomen święta piwa - Oktoberfest, zobaczyć na żywo Allianz Arena i mecz Bayernu Monachium z Robertem Lewandowskim w składzie, a przede wszystkim poznać stolicę Bawarii i unikalny klimat tego największego kraju związkowego Niemiec, nadarzyła się świetna okazja. Półtoragodzinny lot i już można było chłonąć atmosferę Monachium. Dla wybierających połączenie lotnicze turystów, spotkanie z Monachium zaczyna się już w tamtejszym porcie im. Franza Josefa Straussa...

Z Łodzi do Monachium, a potem do...

Lataj z Łodzi do Monachium i daj się urzec wyjątkowemu portowi lotniczemu w stolicy Bawarii

Pod koniec października ubiegłego roku Lufthansa zmieniła godziny lotów na trasie Łódź-Monachium. Samolot startuje cztery razy w tygodniu około południa. Na lotnisku w stolicy Bawarii ląduje ok godz. 14. Bilety na tej trasie kosztują od 396 zł.

Zmiana godziny lotów nie była przypadkowa, ponieważ umożliwiła wygodne i sprawne przesiadki do wielu miast w Europie i na całym świecie. Bez długiego oczekiwania na kolejny rejs, bo odprawa na monachijskim lotnisku odbywa się z iście niemiecką precyzją.

- Monachium to znakomity przykład lotniska transferowego - mówi Rafał Warmbier z firmy Hycom, który wielokrotnie podróżuje na trasie Łódź-Monachium i z powrotem. - Siatka połączeń, jaką oferuje, jest niezwykle korzystna, mimo że to Frankfurt jest największym portem lotniczym w Niemczech - dodaje.

W ciągu godziny lub dwóch po wylądowaniu w Monachium pasażerowie z Łodzi mogą się przesiąść m.in. na loty do stolic europejskich: Berlina, Budapesztu, Brukseli, Londynu, Dublina, Wiednia, Oslo, Aten, Madrytu, Paryża, Kopenhagi czy Rzymu. Ale połączenia ze stołecznymi miastami nie są jedyne. Z Monachium szybko można polecieć do innych niemieckich ośrodków - Frankfurtu, Hamburga, Kolonii i Düsseldorfu. Jeśli ktoś chce zobaczyć Szwajcarię, to ze stolicy Bawarii sprawnie odleci do Genewy i Bazylei. Francja również jest na wyciągnięcie ręki - Lyon, Nantes, Nicea. Entuzjaści słonecznej Italii mają możliwość szybkiego wylotu z Monachium m.in. do Neapolu, Florencji, Turynu i Mediolanu. Równie ciepła Hiszpania także stoi otworem - Walencja, Malaga i Barcelona. Korfu, Saloniki, Split to również kierunki dla lubiących upał. Zwolenników chłodniejszego klimatu mogą skusić połączenia do Manchesteru, Birmingham czy Göteborga.

Lataj z Łodzi do Monachium i daj się urzec wyjątkowemu portowi lotniczemu w stolicy Bawarii

Nowa godzina lotu to także wygodne przesiadki w Monachium na rejsy międzykontynentalne. Lufthansa zaprasza na podróż do Azji (Tokio, Seul, Pekin, Bangkok), Ameryki Północnej (Nowy Jork, Chicago, Waszyngton, Boston, San Francisco, Montreal, Toronto, Vancouver) czy Afryki (Tunis i Hurghada). Wielbicieli egzotycznych zakątków zainteresują połączenia do Punta Cana na Dominikanie i na Mauritius.

Przez Monachium można wrócić do Łodzi z wielu miejsc na świecie - Honkongu, Rijadu, Delhi, Singapuru, Szanghaju, Ankary, Meksyku, Bombaju, Hawany i Houston. Siatka połączeń powrotnych z metropolii Starego Kontynentu do naszego miasta przez stolicę Bawarii także jest bogata - Moskwa, Wenecja, Bukareszt, Sztokholm, Belgrad, Zurych, Norymberga.

Optymalny czas przesiadek w Monachium znacznie skraca podróż, co jest korzystne dla pasażerów - nikt przecież nie lubi tkwić godzinami na lotnisku, czekając na odprawę i kolejny lot.

- Gdy na wielu innych lotniskach ma się mniej niż godzinę na odprawę i przesiadkę, to często jest to duży stres - mówi Rafał Warmbier. - W Monachium na te niezbędne formalności wystarczy 20-30 minut, a kolej między terminalami kursuje bardzo często i sprawnie - zapewnia .

Przykładowo, przelot z Łodzi do Brukseli zajmie 3 godziny i 30 minut od momentu wejścia do samolotu w Łodzi do momentu lądowania w Brukseli. Lot z Łodzi do Wiednia zajmuje 3 godziny i 20 minut. Do Ancony tylko pięć minut dłużej. Z naszego miasta do Zurychu dolecimy w 3 godziny i 45 minut, natomiast w Mediolanie wylądujemy po 3 godzinach i 55 minutach.

Pasażerowie kupują jeden bilet do miejsca docelowego, a bagaż nadają w Łodzi. Lufthansa jest najbardziej punktualną linią lotniczą na świecie, więc nie muszą się obawiać o opóźnienie lotu. Zdążą na swoją przesiadkę, a w Monachium w ekspresowym tempie przejdą odprawę.

- Lufthansa proponuje nam teraz świetny czas dostępu z Łodzi przez Monachium do wielu miast w Europie i na świecie - mówi Anna Midera, prezes Portu Lotniczego w Łodzi.

Ceny proponowane przez łódzkie lotnisko są podobne lub niższe w stosunku do oferty innych portów lotniczych w Polsce. Nic dziwnego, że coraz więcej pasażerów wybiera Łódź.

- Jest mi bardzo miło, że ponad 300 firm z regionu łódzkiego stale korzysta z połączenia Lufthansy z Łodzi do Monachium - powiedział Frank Wagner, szef Lufthansy na Polskę.

Port lotniczy w Monachium - klasa sama w sobie

Lotnisko w Monachium udowadnia swoją ciągłą wysoką pozycję na rynku i bogate doświadczenie w dziedzinie turystyki lotniczej. Przede wszystkim dlatego w 2015 roku zdobyło niezwykle prestiżowe wyróżnienie. Firma Skytrax uhonorowała bawarskie centrum tytułem pięciogwiazdkowego lotniska. Wyjątkowością tego odznaczenia jest również to, że Monachium jest jedynym reprezentantem Europy w tym światowym rankingu. Z całą pewnością zasługuje na tego Oscara przemysłu awiacyjnego.

Ponadto, port lotniczy w Monachium po raz dwunasty został określony mianem Najlepszego Lotniska w Europie. W 2018 roku obsłużyło 44,6 mln pasażerów. Współpracuje z 83 liniami, które oferują 219 kierunków lotów do 66 krajów.

- Organizacja na tym lotnisku została wyniesiona na najwyższy możliwy poziom - uważa Rafał Warmbier.

Podobnego zdania o klasie portu lotniczego im. Franza Josefa Straussa jest Katarzyna Dębowska-Janik z Działu Rozwoju Połączeń i Biznesu łódzkiego lotniska, która latała kilka razy przez Monachium służbowo.

- Urzekła mnie cisza i spokój na lotnisku w Monachium, a także przyjemna atmosfera dla pasażerów, choć przecież to drugi pod względem wielkości port lotniczy w Niemczech - mówi Katarzyna Dębowska-Janik. - To na pewno najlepsze lotnisko w Europie, nowoczesny design i relaks w pięknym otoczeniu.

Na tak wielkiej przestrzeni, jaką zajmuje lotnisko w Monachium, na pewno pojawią się pytania w stylu „Gdzie najlepiej zjeść?” , „Ile czasu zajmie dotarcie do bramki odlotów?”, „Jak dotrzeć do konkretnego sklepu?”. Wystarczy skorzystać z jednej z wielu najnowocześniejszych InfoGates (bramki informacyjne) umiejscowionych wygodnie na całym lotnisku. Po wciśnięciu guzika pasażer zostanie natychmiast połączony video z przedstawicielem obsługi lotniska. Ten genialny system to jak podróżowanie z osobistym asystentem. Na zewnątrz lotniska również umieszczono te bramki.

- Lotnisko jest bardzo dobrze oznaczone i intuicyjnie zaprojektowane. Nie sposób się tutaj zgubić - twierdzi Katarzyna Dębowska-Janik. - InfoGates są niezwykle pomocne w uzyskaniu wszelkich informacji.

Ogródek piwny, restauracje, sklepy i atrakcje dla dzieci

Lataj z Łodzi do Monachium i daj się urzec wyjątkowemu portowi lotniczemu w stolicy Bawarii

Większość podróżnych woli spędzać na lotnisku jak najmniej czasu. W Monachium większość z nich zmieniłaby zdanie. Port lotniczy oferuje wiele ciekawych propozycji spędzenia czasu w oczekiwaniu na samolot.

Bawaria słynie ze swoich piwowarskich tradycji. Nie zawsze jest czas na zatrzymanie się w restauracji w centrum Monachium i degustację złocistego trunku. Lotnisko umożliwia w swojej przestrzeni obcowanie z bawarską tradycją kulinarną. Unikalny Airbräu to jedyny na świecie browar usytuowany w samym środku lotniska. Goście są wręcz rozpieszczani przez typowe dla Bawarii smakołyki i piwo domowej roboty. W lecie zakryty ogródek piwny w centrum monachijskiego lotniska z zasadzonymi kasztanowcami zaprasza do dłuższego pobytu.

Druga restauracja na Airbräu „Next to heaven” jest zlokalizowana w strefie poza Schengen na terminalu nr 2. Na monachijskim lotnisku znajduje się blisko 65 restauracji ze znakomitymi międzynarodowymi rarytasami oraz tradycyjną kuchnią niemiecką i lokalną bawarską.

Wielbiciele zakupów i niekończących się podróży po sklepach nie będą zawiedzeni. Na terenie lotniska jest ich dostępnych ponad 150, m.in. Hugo Boss, Boggi Milano, Burberry, Bulgari, Ermenegildo Zegna, Gucci, Jo Malone, Hermès, Ralph Lauren, Salvatore Ferragamo, Valentino i Lacoste. Pasażerowie otrzymują bogatą mieszankę lokalnych, narodowych i międzynarodowych marek.

- Sklepy, zgodnie z polityką lotniska, oferują markowe produkty w umiarkowanych cenach -mówi Katarzyna Dębowska-Janik. - Odzież, kosmetyki, torebki... wręcz żałuję, że nie miałam więcej czasu na przesiadkę, bo spędziłam tu raptem dwie godziny - wspomina.

Przez cały rok na lotnisku odbywają się sportowe wydarzenia, pokazy samochodowe czy kulinarne. Od końca listopada do końca grudnia, lotnisko zamienia się w najdłuższy w Europie bożonarodzeniowy zimowy rynek i warto spędzić tam czas, jeśli ma się połączenie z Monachium. Ponad 40 stoisk usytuowanych pod dachem centrum lotniska oferuje bawarskie specjały, rękodzieło i grzane wino. Ogromne lodowisko i ponad 450 prawdziwych choinek czynią lotnisko magicznym i bajkowym.

A w sezonie wakacyjnym pasażerowie w oczekiwaniu na przesiadkę mogą oddać się... surfowaniu. Na centralnym dziedzińcu lotniska działa basen, w którym dzięki zamontowanym pompom tworzą się fale. Emocje i dobra zabawa będą gwarantowane!

Park dla gości to wspaniałe miejsce dla dzieci, ale również dla rodziców, żeby dać upust energii skumulowanej po godzinach siedzenia w samolocie i móc odetchnąć świeżym powietrzem. Zjeżdżalnia linowa łączy pięć „kontynentów” sal zabaw, huśtawek i piaskownic. Dzieci mogą „podróżować” dookoła świata, a rodzice złapią chwilę wytchnienia w piwnym ogródku, z którego mogą obserwować swoje pociechy. W tej strefie jest również możliwość obejrzenia starych modeli samolotów.

- Kiedy latam z rodziną, to strefa dla relaksu jest obowiązkowa - mówi Rafał Warmbier.

Pokonując 172 stopnie i docierając do najwyższego punktu widokowego, ma się fantastyczną panoramę na przylatujące i odlatujące samoloty.

Rodzice mogą również zostawić dzieci w wieku 3-10 lat w Kinderland, specjalnej strefie, gdzie będą bawić się pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych opiekunów. Wesoła atmosfera przypomina tę z przedszkola. Czas wypełnią zabawki, książki i gry planszowe, elektroniczne oraz komputerowe. W kąciku kinowym czekają na maluchy filmy animowane w różnych wersjach językowych. Dzieci mogą wspinać się na wieżę kontrolną, bawić się w basenie z piłeczkami, a dodatkowo wcielić się w rolę pilotów i dawać upust swojej fantazji w specjalnym modelu samolotu Lufthansy.

- Kornery dla dzieci, przestrzenie w kształcie samolotu i plac zabaw to miejsca, gdzie maluchy z pewnością mogą się wyszaleć - twierdzi Katarzyna Dębowska-Janik.

Strefa snu i relaksu, a także specjalna oferta dla VIP-ów

Lataj z Łodzi do Monachium i daj się urzec wyjątkowemu portowi lotniczemu w stolicy Bawarii

Nie zawsze można się zdrzemnąć w czasie lotu, a lotnisko w Monachium oferuje rozwiązanie w postaci Napcabs. Są to specjalne kabiny sypialne, w których pasażerowie mogą uciąć sobie drzemkę i zrelaksować się przed kolejnym lotem. Innowacyjne kabiny mogą być wynajmowane na godziny. Każda z nich zawiera wygodne łóżko.

Można dodatkowo włączyć sobie jakąś kojącą muzykę, a także - w zależności od własnych preferencji - regulować światło i temperaturę w tym pomieszczeniu.

Dzięki ustawieniu alarmu na godzinę pobudki, pasażer na pewno nie zaśpi na swój lot. Napcabs, stworzone we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM), to gwarancja wygody i prywatności.

Terminal 2 stworzył dla każdego pasażera arenę dla relaksu i pracy podczas oczekiwania na odprawę. Na ekranach wyświetlają się bieżące informacje o lotach. W tym samym terminalu Lufthansa ma 12 stref dla gości pierwszej i biznes klasy. Ale to nie wszystko. VIP Wing to specjalna strefa położona na ponad 1650 mkw., w której znajduje się ekskluzywny bawarski ogródek piwny, luksusowe obszary wypoczynkowe ze specjalnym menu.

Pasażerowie korzystający z tych rozwiązań mogą przejść indywidualną kontrolę paszportową i imigracyjną, ich bagaż będzie osobiście obsłużony, a do albo z samolotu zostaną przewiezieni limuzyną.

Lataj z Łodzi do Monachium i daj się urzec wyjątkowemu portowi lotniczemu w stolicy Bawarii

Natomiast Airport Lounge World to nowoczesna hala, w pełni dostosowana do potrzeb klientów ceniących komfort i profesjonalizm. W strefie o powierzchni 1700 mkw., wypełnionej naturalnym światłem, znajdują się bistra, kawiarnie, strefy relaksu z unikalnym widokiem na zewnętrzną część lotniska.

Dla klientów podróżujących najbardziej luksusowymi klasami przygotowano także nowoczesne prysznice, pokoje z gazetami, magazynami i telewizją (niemiecką i zagraniczną), darmowe wi fi i wiele więcej. Na dwupoziomowej strefie premium umieszczono również osobne palarnie i bufet z szerokim wyborem dań oraz napojów.

Wojciech Grzegorczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.