Kurs na Łódź: Cierpliwy jak pasażer MPK w Łodzi

Czytaj dalej
Sławomir Sowa

Kurs na Łódź: Cierpliwy jak pasażer MPK w Łodzi

Sławomir Sowa

Scena z czwartkowego poranka, przystanek autobusowy na Dąbrowie. Spośród 5 pasażerów czwórka wpadła w mieszankę furii i bezradności, kiedy zobaczyła nowy rozkład jazdy: nie ma mojego autobusu, czym ja teraz dojadę, co oni wyprawiają.

Kurs na Łódź: Cierpliwy jak pasażer MPK w Łodzi

Tylko jedna starsza kobieta na spokojnie analizowała rozkład i wyszło jej, że jednak dojedzie, choć inną linią.

To, co zacznie się 2 kwietnia to rewolucja komunikacyjna, teoretycznie dobrze uzasadniona. System przesiadkowy zdaje egzamin w różnych miastach europejskich, pytanie czy zda egzamin w Łodzi. Jedno z założeń jest takie, że przesiadki nie będą problemem, bo autobusy i tramwaje będą częściej kursować. Ale autobusy nie latają. Czy w godzinach szczytu nie zatrzyma ich osobowy ruch samochodowy? Druga rzecz to bilety. Dla kogoś, komu do tej pory wystarczał na styk bilet 20-minutowy, a teraz będzie musiał się przesiąść, może to oznaczać konieczność kupienia biletu 40-minutowego. Czyli jadąc w to samo miejsce zapłaci więcej. Ciekawe ilu osób dotknie ta ukryta podwyżka.

Z każdą reorganizacją ruchu w Łodzi jest tak, że na początku jest bałagan i nerwy, potem ludzie się przyzwyczajają. Najlepszy przykład to zamknięcie Piłsudskiego podczas budowy trasy WZ. Reforma sieci połączeń w Łodzi ma jednak jeszcze jeden wymiar - duży odsetek ludzi starszych w mieście, którzy poruszają się komunikacją miejską. Jak odnajdą się w nowej siatce połączeń i czy na pewno będą dla nich dogodniejsze od jeszcze istniejących?

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.