Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kto prezydentem zostać... nie powinien [FELIETON ARKADIUSZA KRYSTKA]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Arkadiusz Krystek

Kto prezydentem zostać... nie powinien [FELIETON ARKADIUSZA KRYSTKA]

Arkadiusz Krystek

Nauczka, jaką w 2015 roku dostał Bronisław Komorowski, każe liderom naszego sondażu zakasać rękawy do pracy.

Przypomnę, że według badanych mieszkańców Łodzi, Sieradza i Skierniewic urzędujący prezydenci tych miast w cuglach wygrywają walkę o reelekcję w jesiennych wyborach. Dostali poparcie na poziomie od 56 do 72, czyli wygraliby w pierwszej turze.

Znakomite wyniki. Przy podobnych - Komorowski zasnął. Tuż przed wyborami prezydenta kraju miał 70 proc. I Polacy wybrali... Andrzeja Dudę.

Konkurenci liderów naszego sondażu śnią o takim scenariuszu. Sam się nie ziści. Tym bardziej że zainteresowanych urzędem przybędzie. Może zabiorą głosy liderom, może tym z drugiego planu.

We wcześniejszych wyborach, np. w Łodzi było od 9 do 13 kandydatów. Liczyło się dwóch, trzech. Reszta stanowiła tło, często bardzo rozmyte. Ale ten plankton np. w 2006 r. mógł przepchnąć do drugiej tury Krzysztofa Makowskiego (SLD). I to on, a nie Krzysztof Kwiatkowski (PO) w decydującym starciu zmierzyłby się z Jerzym Kropiwnickim. Co by było dalej?

Wydaje się, że właśnie umiejętność budowania szerokiej koalicji przesądzi o wyniku wyborów. A w Łodzi, wskazuje nasz sondaż, największy potencjał ma Hanna Zdanowska (PO). Dostawała głosy zwolenników swojej partii, Nowoczesnej, Razem, PSL, SLD, Wolności. Jej główny, na tę chwilę, kontrkandydat Waldemar Buda (PiS) w zasadzie może liczyć tylko na wyborców swojego ugrupowania.

Jesienią wybór będzie większy, bo wciąż przybywa kandydatów. Ale i tak wielu z nas znów powie: „Nie mam na kogo głosować”, ale i tak głos odda. Może wtedy, przed postawieniem krzyżyka na chybił trafił, zadać sobie pytanie nie o to, kto powinien być prezydentem miasta, ale kto nie powinien nim zostać.

Kazik Staszewski śpiewał, że nie wierzy tym, którzy tak przekonują do siebie: Głosuj na mnie, wtedy dostaniesz prawie za darmo każde śniadanie (...) Starych i chorych weźmiemy na hol (...) Każdemu dziecku ciepłe ubranie (...) Głosuj na mnie - wtedy zmieścisz dodatkowych złotych czterdzieści (...).

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Łódzkiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Łódzkiego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Łódzkiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Arkadiusz Krystek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.