Kto musi zapłacić podatek, kto może liczyć na ulgę podatkową

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Andrzej Gębarowski

Kto musi zapłacić podatek, kto może liczyć na ulgę podatkową

Andrzej Gębarowski

Jeżeli spodziewasz się spadku lub darowizny, koniecznie przeczytaj uważnie poniższy tekst. Spadkobiercy, zwolnieni z podatku, w ciągu 6 miesięcy powinni zgłosić nabycie spadku do urzędu skarbowego.

Spadek lub darowizna to formy nieodpłatnego nabycia majątku bądź uprawnień. Niestety, mimo że za odziedziczony majątek nie płacimy, musimy jednak zapłacić podatek od jego wartości. Na szczęście nie dotyczy to osób najbliższych zmarłego. Zmiany w prawie spadkowym wprowadzone w 2007 r. były dla spadkobierców bardzo korzystne i sprawiły, że obecnie większość osób z tego kręgu w ogóle nie płaci żadnego podatku od spadku. Dokładniej: spadek po osobie, która zmarła w 2007 r. i później, jest wolny od podatku, o ile spadkobiercą jest osoba najbliższa zmarłego. To samo dotyczy również darowizn przekazanych od 1 stycznia 2007 r.

Kogo jednak obejmuje pojęcie „osoby najbliższej”? Jest to osoba zaliczana do tzw. I grupy podatkowej: małżonek, zstępni, czyli dzieci lub wnuki, wstępni, czyli rodzice i dziadkowie, a także pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Zwolnienie z podatku nie dotyczy jednak całości I grupy podatkowej, gdyż nie obejmuje zięcia, synowej i teściów spadkodawcy.

Zasada ogólna jest taka, że wysokość podatku od spadków i darowizn ustala się w zależności od grupy podatkowej, czyli od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą. Od tego, do której grupy podatkowej zaliczony został spadkobierca, zależą wysokość stawek podatkowych i kwota wolna od podatku, a zatem w efekcie wysokość podatku. O grupie I już wspomnieliśmy, ale powtórzmy raz jeszcze, że większość należących do niej osób nie płaci podatku.

Grupa II obejmuje: zstępnych rodzeństwa (np. dzieci siostry), rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Pozostałe osoby mieszczą się w grupie III.

Przejdźmy teraz do sposobu obliczenia podatku od spadku i darowizny w zależności od grupy. Jest on dość skomplikowany.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Gębarowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.