Ksiądz Konrad Krajewski został kardynałem, abp Grzegorz Ryś odebrał paliusz. Jakie godności i tytuły można otrzymać w Kościele katolickim?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Anna Gronczewska

Ksiądz Konrad Krajewski został kardynałem, abp Grzegorz Ryś odebrał paliusz. Jakie godności i tytuły można otrzymać w Kościele katolickim?

Anna Gronczewska

Kardynalski biret otrzymał łodzianin abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. Natomiast abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.z rąk papieża Franciszka odebrał paliusz. Jakie godności i tytuły można dostać

Konrad Krajewski jest pierwszym w historii archidiecezji łódzkiej i naszego województwa kapłanem, który został kardynałem. Na Konsystorzu, czyli Kolegium Kardynalskim, otrzymał insygnia kardynalskie. To najwyższa, nie licząc papieża, godność w Kościele katolickim. Kardynałów mianuje Ojciec Święty, ale wcześniej zasięga opinii członków Kolegium Kardynalskiego. Ks. Konrad Krajewski i trzynastu nowych kardynałów otrzymali od papieża Franciszka pierścień, który symbolizuje związek ze Stolicą Apostolską. Dostali też czerwony biret (nakrycie głowy). Jest on symbolem oddania się kardynała na służbę Kościoła powszechnego aż do złożenia ofiary z życia.

Konrad Krajewski, tak jak inni kardynałowie, będzie teraz nosił szkarłatną sutannę. Jednym z symboli godności kardynała jest kapelusz kardynalski. To szerokoskrzydły kapelusz ozdobiony sznurami z tzw. chwostami. Ale od czasu pontyfikatu papieża Pawła VI nie jest stosowany jako nakrycie głowy. Występuje za to w heraldyce kościelnej. Kardynał może m.in. spowiadać na całym świecie bez zgody ordynariusza miejsca, w którym przebywa, na czas pobytu w Rzymie otrzymuje obywatelstwo Watykanu. Bierze też udział w wyborze papieża. Ale ten przywilej należy się tylko kardynałom, którzy nie ukończyli 80 lat. Dziś w Kościele mamy 227 kardynałów. Jest wśród nich siedmiu Polaków. Pięciu może brać udział w konklawe.

Natomiast dziś abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, odbierze z rąk papieża Franciszka paliusz. Przysługuje metropolitom i oznacza ich posługę w Kościele. Wełna, z której utkany jest paliusz, pochodzi od dwóch baranków, które papież otrzymuje 21 stycznia, a więc we wspomnienie św. Agnieszki. Tkają go zakonnice. Potem paliusz przechowywany jest w specjalnej szkatule na grobie św. Piotra.

Paliusz, który zakłada metropolita, to biały wełniany pas mający kilka centymetrów szerokości, połączony ze sobą. Zakłada się go na ramiona, na ornat i opuszcza końcami na piersi i plecy. Ozdobiony jest wyszywanymi sześcioma, równomiernymi krzyżami, zakończonymi czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Do 2015 r. paliusz nakładał metropolicie papież. Franciszek zmienił te zwyczaje. Tylko wręcza paliusz. Nakłada go nuncjusz apostolski w archidiecezji metropolity, na uroczystej mszy świętej. Arcybiskup, podobnie jak biskup ma przywilej noszenia czerwonej sutanny. Arcybiskupi i biskupi, tak jak najwyżsi dostojnicy kościelni noszą też mitrę, czyli wysokie liturgiczne nakrycie głowy. Innym ich atrybutem jest pastorał, czyli długa, zdobiona laska o ślimakowato zwiniętym zakończeniu, nazywanym krzywaśnią lub z łaciny - kurwaturą.

Kardynał czy arcybiskup to godności, z którymi związane są określone prawa i obowiązki. Są jeszcze tytuły mające charakter wyłącznie honorowy. Jest nim godność infułata, czyli protonotariusza apostolskiego. Ten honorowy tytuł był przyznawany przez papieża na wniosek biskupa diecezjalnego. Otrzymywali go kapłani, niebędący biskupami, za wyjątkowe zasługi na rzecz Kościoła. Infułaci mogą nosić czerwoną sutannę i mitrę. Mogą z upoważnienia biskupa diecezjalnego udzielać bierzmowania. Infułatem mógł zostać ksiądz, który miał co najmniej 55 lat i 20 lat stażu kapłańskiego. W 2014 r., papież Franciszek zadecydował, że nie będzie przyznawał tytułu infułata. Zachowają go jednak ci, którym wcześniej został przyznany. W archidiecezji łódzkiej infułatami są ks. Józef Sobczak, ks. Jan Sobczak i ks. Andrzej Dąbrowski.

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.