Ks. Adam Lepa. Pierwszy łodzianin, który przyjął sakrę biskupią

Czytaj dalej
Fot. archiwum kurii
Anna Gronczewska

Ks. Adam Lepa. Pierwszy łodzianin, który przyjął sakrę biskupią

Anna Gronczewska

Trzydzieści lat temu z rąk kardynała Józefa Glempa święcenia biskupie przyjął Adam Lepa, który przez 26 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Mimo, że od trzech lat jest na emeryturze nadal bierze aktywny udział w życiu naszej diecezji.

Na starych zdjęciach sprzed 30. lat widać wysokiego, czarnowłosego księdza, który z nieukrywanym wzruszeniem przyjmował w łódzkiej archikatedrze święcenia biskupie. Są na nich także nieżyjący już Grzegorz Palka i Jerzy Kropiwnicki, przyszli prezydenci Łodzi, którzy z rąk nowego biskupa przyjmowali komunię świętą.

Osobistości z całego kraju

Ceremoniarzem podczas tej uroczystości był ks. Konrad Krajewski. Nikt pewnie nie przypuszczał, że po latach on też przyjmie sakrę biskupią. Zostanie arcybiskupem i jałmużnikiem papieskim.

- Kościół łódzki ma dzisiaj piękny, uroczysty i święty dzień - mówił 2 stycznia 1988 roku podczas uroczystości w katedrze łódzkiej biskup Władysław Ziółek, ówczesny ordynariusz diecezji łódzkiej. - Bo oto Namiestnik Chrystusowy, papież Jan Paweł II, przychylając się do prośby Ordynariusza tej ponad półtoramilionowej już diecezji, posyła nam do pomocy w służbie pasterskiej nowego biskupa. I właśnie dziś, u progu nowego roku, w liturgicznym czasie między Bożym Narodzeniem, a dniem Objawienia Pańskiego, we wspomnienie dwóch wspaniałych postaci z IV wieku, świętych biskupów Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu zajmujemy miejsca w katedralnym domu Bożym, by z nabożeństwem uczestniczyć w świętym obrzędzie udzielenia wybrańcowi Pańskiemu, księdzu prałatowi Adamowi Lepie, konsekracji biskupiej.

Z materiałów zamieszczonych na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej wynika, że przed 30. laty tego styczniowego dnia do Łodzi przybyło wiele osobistości, z kardynałem Józefem Glempem, prymasem Polski na czele. Przyjechali też biskupi z Częstochowy, Gniezna, Lublina, Olsztyna, Płocka, Radomia, Sandomierza, Siedlec, Warszawy i Włocławka.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.