Kraść zabytki jest coraz trudniej. Dlaczego? Wszystko o tym wie zachodniopomorska policja

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Kraść zabytki jest coraz trudniej. Dlaczego? Wszystko o tym wie zachodniopomorska policja

Marek Rudnicki

Ukazała się najnowsza publikacja zachodniopomorskiej policji dotycząca przeciwdziałaniu przestępczości przeciwko zabytkom. Jej autorem, jak i wcześniejszych wydawanych od kilku lat, jest podkomisarz dr Marek Łuczak.

Tytuł książki, nawiązujący do zorganizowanej w zamku w Pęzinie międzynarodowej konferencji, to „Służby w ochronie dziedzictwa sakralnego i archeologicznego Europy Wschodniej”. W środku wybór bardzo ciekawych artykułów ekspertów od karno-prawnej ochrony zabytków i odzyskiwania dzieł sztuki. Jest też opracowanie najnowszych aktów prawnych po zmianie Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w 2017 roku, w tym dotyczący poszukiwań przy pomocy wykrywaczy metali.

Spory dorobek

Dotychczas komenda wojewódzka wydała „Katalog zabytków i dzieł sztuki utraconych z województwa zachodniopomorskiego” w 2011 r., „Policja w walce o zabytki” ( rok później wydanie drugie i poszerzone), „Utracone zabytki sakralne powiatu polickiego” w 2014 r., „Utracone zabytki sakralne powiatu gryfickiego, kamieńskiego i m. Świnoujścia” (2015 r.), „Służby w ochronie dziedzictwa Europy Wschodniej” (2016 r., po pierwszej konferencji naukowej w Pęzinie, na którą przyjechali specjaliści z całej Europy) i w ubiegłym roku - „Utracone zabytki sakralne powiatu goleniowskiego i stargardzkiego”.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.