Jarosław Kosmatka

Krajowa Rada Komornicza wyrzuciła komornika

Krajowa Rada Komornicza wyrzuciła komornika Fot. Polska Press/archiwum
Jarosław Kosmatka

Znany łódzki komornik Jarosław K. został wydalony z zawodu przez samorząd komorniczy. Decyzję podjęła Krajowa Rada Komornicza.

Znany łódzki komornik Jarosław K. został wyrzucony z samorządu komorniczego. Równocześnie sprawy prowadzone przez kancelarię Jarosława K. bada Prokuratura Rejonowa w Mławie.

Komisja sprawdzała, czy Jarosław K. prawidłowo nadzorował pracę swoich asesorów, w tym Michała K., przeciwko któremu skierowano do sądu w Płocku akt oskarżenia dotyczący m.in. głośnej sprawy zajęcia traktora niewinnemu rolnikowi. KRK sprawdziła co najmniej kilkanaście egzekucji komorniczych, co do których pokrzywdzeni wnosili skargi. Komornik decyzją ministra sprawiedliwości został zawieszony w czynnościach zawodowych w marcu 2015 r.

Brak nadzoru nad asesorem komornik tłumaczył pobytami na urlopie. Gdy sprawdzaliśmy to dwa lata temu, okazało się, że w 2014 r., Jarosław K. był na urlopie kilkaset dni w roku. Decyzja KRK nie jest jeszcze prawomocna i komornikowi przysługuje odwołanie.

Niedawno Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała akt oskarżenia do sądu przeciwko Michałowi K., asesorowi łódzkiego komornika Jarosława K. W piątek zakończyło się natomiast postępowanie dyscyplinarne przeciwko komornikowi Jarosławowi K., prowadzone przez Krajową Radę Komorniczą.

Postępowanie prowadzone było na wniosek ministra sprawiedliwości. Wydane 14 lipca orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne. KRK musi teraz wydać do niego uzasadnienie. Ma na to dwa tygodnie. Wtedy Jarosław K. będzie mógł się odwołać od decyzji.

Krajowa Rada Komornicza wyrzuciła komornika
Polska Press/archiwum

- Komisja Dyscyplinarna przy KRK wydaliła z zawodu komornika sądowego Jarosława K. w związku z zarzutami nieprawidłowości, w tym brakiem nadzoru nad przebiegiem prowadzonych czynności egzekucyjnych, m.in. w sprawie, w której dokonano zajęcia i sprzedaży ciągnika rolnika spod Mławy niebędącego dłużnikiem - mówi Monika Janus, rzecznik KRK.

Tuż przed skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko Michałowi K. prokuratura wydzieliła do oddzielnego postępowania wątki dotyczące komornika Jarosława K. - Postępowanie prowadzone jest w kierunku niedopełnienia obowiązków - mówi prok. Iwona Śmigielska-Kowal-ska, rzecznik prokuratury w Płocku. - Badany jest też poziom wiedzy Jarosława K. o podejmowanych przez jego asesora zajęciach egzekucyjnych.

Z naszych informacji wynika, że prokuratorzy badają kolejne przypadki nieprawidłowo przeprowadzanych egzekucji przez pracowników kancelarii Jarosława K. Jeśli potwierdzą się hipotezy śledczych, komornikowi mogą grozić dużo większe konsekwencje niż kara ze strony samorządu komorniczego.

Ten zaś regularnie karze komorników, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów.

- Od 2012 r. zapadło w Radzie 10 decyzji o wydaleniu z zawodu komornika - mówi Monika Janus. To najsroższa kara, jaką komisja dyscyplinarna KRK może zastosować. Znacznie częściej komornicy karani są upomnieniami, naganami i karami finansowymi (do 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia).

Oprócz kar nakładanych przez KRK, każdy komornik może zostać też ukarany przez sąd. Zdarza się też, że czasowy zakaz wykonywania zawodu stosowany jest jako środek zapobiegawczy w trakcie postępowań prokuratorskich.

Jarosław K. został zawieszony w czynnościach komorniczych 3 marca 2015 r. przez ministra sprawiedliwości. Minister wykorzystał prawo, którym nie dysponowała Rada Komornicza, która może zastosować tak rygorystyczne kary dopiero po zakończeniu postępowania dyscyplinarnego.

Jarosław Kosmatka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.