Wojciech Mąka

„Krąg walcarek” pod walcem. Pamiątka przeszłości zostanie wyburzona

Obiekty „kręgu walcarek” dawnych zakładów zbrojeniowych Dynamit A.G. prawdopodobnie już niebawem znikną. Z całego kompleksu zostanie zaledwie pięć unikatowych Fot. Dariusz Bloch Obiekty „kręgu walcarek” dawnych zakładów zbrojeniowych Dynamit A.G. prawdopodobnie już niebawem znikną. Z całego kompleksu zostanie zaledwie pięć unikatowych w skali Europy budynków
Wojciech Mąka

Historia przegrywa z przemysłem - niebawem zniknie unikatowy w skali Europy krąg walcarek prochowych na terenie poniemieckich zakładów D.A.G. Wycinka drzew na D.A.G. to część planowanej przez park przemysłowy budowy centrum demonstracyjnego.

Budynki, w których w czasie wojny pracowały walcarki prochowe tzw. wydziału POL-Betrieb, od dawna są już demolowane, a złomiarze ukradli niemal wszystko, co się dało. To unikatowe miejsce, pozostałość - tak samo jak zagospodarowane za pieniądze Unii Europejskiej Exploseum - po dawnych niemieckich zakładach zbrojeniowych Dynamit A.G. Przez dziesiątki lat zarośnięte lasem obiekty na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem nikogo nie interesowały. Teraz teren należy do miasta i Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Był proch, będzie hala

Kiedy budynki - będące oczkiem w głowie entuzjastów historii Bydgoszczy - znikną na dobre, na razie jeszcze nie wiadomo. Dni jednak są policzone, bo właśnie zaczęła się wycinka drzew w pobliżu jednego z nich, największego.

- Wycinka drzew prowadzona jest w związku z planowaną przez Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny inwestycją budowy centrum demonstracyjnego - fab labs/living labs - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - Obiekt, który został odsłonięty w wyniku prowadzonej wycinki, będzie wyburzony, ponieważ w tym miejscu znajdzie się budynek związany ze wspomnianą inwestycją. Rozbiórka tego budynku będzie zależna od harmonogramu przygotowywanej inwestycji.

Protesty na nic

Przypomnijmy, że jeszcze dwa lata temu zachęcone sukcesem Exploseum Muzeum Okręgowe planowało wystąpić do marszałka województwa o 40 mln zł z Unii Europejskiej na zagospodarowanie, ocalenie oraz uruchomienie ścieżek turystycznych w kręgu walcarek. Plan spalił na panewce.

 • Co dalej z historycznymi budynkami?
 • Czy jest szansa na ich zachowanie?

Przeczytacie w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.