Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Korea miała być dla Kasi spełnieniem marzeń

Czytaj dalej
Marta Danielewicz

Korea miała być dla Kasi spełnieniem marzeń

Marta Danielewicz

Będąca na wymianie naukowej w Seulu studentka UAM zmarła. Dziś jej rodzina potrzebuje wsparcia. Na leczenie Kasi wydała fortunę.

Była jedną z najlepszych studentek na swoim wydziale. Studiowała filologię koreańską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Do Poznania na studia przyjechała z Warszawy. W nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe Kasia Siewierska dostała szansę, by szerzyć wiedzę w Korei. Udało jej się dostać na staż UAM do Seulu, do Kangwon National University. Tu miała podszkolić język, poznać obcą kulturę. Niestety, w wyniku zarażenia się mononukleozą co doprowadziło do ujawnienia choroby immunologicznej, dwudziestotrzyletnia studentka zmarła.

– Podczas trzech lat studiów licencjackich dała się poznać jako pilna, skromna, sumienna i niezwykle rzetelna osoba. Była zawsze przygotowana do zajęć, aktywna i głodna wiedzy, czym

imponowała nie tylko wykładowcom, ale również kolegom i koleżankom, z którymi studiowała

– tak wspominają Katarzynę Siewierską jej wykładowcy z Wydziału Neofilologii UAM, którzy bezpośrednio mieli szansę ją poznać.

Wyjazd na studencki staż do Korei to było ziszczenie marzeń 23-latki. Kasia, jeszcze przed rozpoczęciem studiów naukę języków obcych traktowała jako hobby.

Na taką wymianę dostawały się tylko osoby z najlepszymi ocenami. Wybitne jednostki

– potwierdza Maciej Rewucki, przewodniczący Rady Samorządu Studentów Wydziału Neofilologii UAM.

– Na II roku jej średnia ocen ze studiów wynosiła 4.94, uzyskanie której pozwoliło zdobyć pierwsze miejsce w rankingu studentów filologii koreańskiej oraz stypendium rektora dla najlepszych studentów dwa lata z rzędu. Po III roku studiów za swoje sukcesy w nauce została wybrana jako kandydatka strony UAM na stypendium oferowane przez Kangwon National University w Korei Południowej.

Miała ogromne wyczucie językowe - byłaby świetnym tłumaczem

– opowiada dr Anna Borowska z Wydziału Neofilologii UAM, która była jej opiekunem w trakcie studiów.

Kasia w trakcie wyjazdu do Korei chciała także zebrać materiały do napisania pracy licencjackiej. Interesowała się sytuacją społeczną kobiet w Korei przed i po przyjęciu przez Koreę konfucjanizmu.

Do Korei wyjechała w sierpniu 2016 roku. W kwietniu 2017 roku podczas pobytu na wymianie zasłabła. Musiała być hospitalizowana, a kiedy jej stan zdrowia ulegał pogorszeniu została bezzwłocznie przeniesiona do najlepszego szpitala w Seulu - Samsung Hospital. Przeprowadzone tam badania wykazały niewydolność wielonarządową, w wyniku której Kasia zmarła w czerwcu.

– Kasia od urodzenia zmagała się z poważnymi uczuleniami, z chorymi stawami, ze skazą krwotoczną, lecz nikt nie przypuszczał, że jej organizm skrywa kolejną, jeszcze rzadszą chorobę (HLH), którą w Seulu aktywowała mononukleoza.

Zdrowy człowiek miałby szansę, Kasia ze skazą krwotoczną nie

– tłumaczą organizatorzy zbiórki pieniędzy dla rodziny Kasi.

Koszt całego leczenia wyniósł 340 tysięcy złotych. Niestety, ubezpieczenie, którym była objęta Kasia nie pokryło całości tej kwoty, a do tego doszły jeszcze koszty związane ze sprowadzeniem ciała dziewczyny do Polski. Rodzina studentki została z długiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W związku z tą sytuacją, UAM zainicjował na Allegro aukcję charytatywną, podczas której wylicytować będzie można m.in. piłkę z podpisami polskiej reprezentacji, 2 koszulki Łukasza Fabiańskiego z podpisami oraz tablet.

Korea miała być dla Kasi spełnieniem marzeń
Trwa zbiórka dla rodziny Kasi

Dodatkowo środki, by pomóc mamie Kasi można wpłacać na numer konta: 38 1090 1476 0000 0001 2304 7406 z adnotacją: ZBIÓRKA DLA KRYSTYNY NR 2017/2910/OR. Odbiorcą jest Fundacja na Rzecz Integracji Środowiska Akademickiego Miasta Poznania „Jeden Uniwersytet”.

Pogrzeb studentki odbędzie się 6 lipca w Warszawie.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Łódzkiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Łódzkiego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Łódzkiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Marta Danielewicz

m.danielewicz@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.