Kontrole UOKiK w sklepach w Łodzi i regionie. Cena cenie nierówna, czyli jak nas oszukują w sklepach

Czytaj dalej
Alicja Zboińska

Kontrole UOKiK w sklepach w Łodzi i regionie. Cena cenie nierówna, czyli jak nas oszukują w sklepach

Alicja Zboińska

Zawyżanie cen, brak rzetelnych informacji o koszcie zakupów oraz brak cen jednostkowych to największe grzechy popełniane w naszych sklepach. Tak wynika z kontroli na zlecenie UOKiK, który stwierdził nieprawidłowości w 78 proc. sklepów.

Sklep spożywczo-przemysłowy w ścisłym centrum Łodzi, dział z owocami. Na koszyku z winogronami widnieje cena 13 zł za kilogram. Przy kasie klientka jednak słyszy, że kilogram owoców kosztuje 18 zł, a obsługa zapomniała uaktualnić cenę. Sprzedawca pyta, czy chce dalej kupić towar.

- W tym momencie przypomniało mi się, że zgodnie z prawem obowiązuje cena pokazana na regale, a nie ta, która wyświetla się na kasie - mówi pani Edyta z Łodzi, klientka, którą ostatnio spotkała taka sytuacja. - Powiedziałam to sprzedawcy i kupiłam winogrona po niższej cenie. Zapamiętałam ten przepis, gdyż nie pierwszy raz spotkałam się z tym, że ceny w sklepach nie zawsze się zgadzają.

To, co spotkało panią Edytę, nie jest wyjątkiem. Tak wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wysłał na kontrole w sklepach inspektorów handlowych. Wyniki budzą niepokój.

- Inspekcja Handlowa wykryła nieprawidłowości w ponad 78 proc. sklepów z tradycyjną obsługą - czytamy w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Konsumenci skarżą się, że zapłacili drożej przy kasie niż wskazywała na to cena produktu jaką wcześniej zobaczyli w sklepie.

W których sklepach sytuacja przedstawia się najgorzej?

Gdzie można zgłaszac skargi? 

Czy sklepy mogą zakazać klientom robienia zdjęć cenom oferowanych produktów?

 

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.