Konstanty Walczak, polski fabrykant przemysłowej Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Anna Gronczewska

Konstanty Walczak, polski fabrykant przemysłowej Łodzi

Anna Gronczewska

Konstanty Walczak to postać zapomniana. Niewielu łodzian kojarzy to nazwisko. A należał do niewielkiej grupy Polaków, którzy w mieście prowadzili fabryki. Jego farbiarnia znajdowała się przy ul. Wólczańskiej. Po wojnie stała się częścią Zakładów Przemysłu Włókienniczego im. Andrzeja Struga.

Piotr Jaworski, wieloletni kierownik działu historycznego Centralnego Muzeum Włókiennictwa, postanowił bliżej przyjrzeć się sylwetce Konstantego Walczaka.

- W skali łódzkiej nie był wielkim fabrykantem zatrudniał ponad stu robotników - mówi Piotr Jaworski. - Co to jest przy wielkich fabrykach? Jednak jeśli weźmie się pod uwagę tylko Polaków, to nie był to mały zakład.

Kim był Konstanty Walczak? Dlaczego losy tego fabrykanta są łodzianom mało znane? M.in. o tym przeczytasz w zamkniętej części artykułu 

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.