Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kondycja systemów ochrony zdrowia w krajach UE. Zdrowie Polaków na... 25. miejscu!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Dorota Stec-Fus

Kondycja systemów ochrony zdrowia w krajach UE. Zdrowie Polaków na... 25. miejscu!

Dorota Stec-Fus

Gorzej leczą tylko w Rumunii, na Łotwie i w Bułgarii. Przyczyna tkwi nie tylko w braku pieniędzy, lecz także w ich marnotrawieniu

Ten ranking to rezultat pracy autorów Indeksu Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia i Indeksu Raka Piersi, przygotowanego w oparciu o dane zgromadzone na Future Proofing Healthcare - pierwszej interaktywnej platformie umożliwiającej tworzenie analiz porównawczych na temat kondycji systemów ochrony zdrowia w krajach UE.

Jak wyglądamy na tle innych? Biorąc pod uwagę potencjał Polski i tempo rozwoju gospodarczego w Polsce, jest bardzo źle, bo zajęliśmy 25 miejsce. Polską punktację dramatycznie zaniżyła ocena - tylko 20 punktów na 100 możliwych! - za innowacyjność. Szwecja, Dania, Holandia i Niemcy otrzymały w tym zakresie po 67 punktów. Fatalnie wypadliśmy w kategorii dostępności do leczenia, otrzymując jedynie 36 punktów, podczas gdy Szwecja dostała ich 78 (na 100) . Lepiej zostały ocenione parametry jakości udzielanych świadczeń. W tym zakresie przyznano nam 57 punktów (także na 100), ale przodującej Szwecji aż 93 .

Nieco lepiej wypadliśmy w sporządzonym oddzielnie Indeksie Raka Piersi (IPR), w którym nasz kraj znalazł się na 22 pozycji z 48 punktami (także na 100 możliwych). Za nami w leczeniu tej choroby uplasowały się Rumunia, Grecja, Chorwacja, Łotwa i Węgry. W obszarze dostępu do leczenia Polska w IRP otrzymała 50 punktów i zajęła 17 miejsce. Najsłabiej ocenianym obszarem są… doświadczenia pacjentek -37 punktów.

Czytaj więcej:

 • Jakie są przyczyny tych zatrważających danych?
 • Co sprawia, że Polacy nie są leczeni na europejskim poziomie?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Stec-Fus

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew Rusek

Źle jest w systemie.
1. Pediatria. Dawniej pediatria zajmowała się leczeniem dosłownie dzieci (kiedyś - za czasów 7-klasowej szkoły podstawowej do 14 r.ż., gdy podstawówka trwała 8 klas to do 15 r.ż., czyli do końca szkoły podstawowej) a młodzież była leczona przez internistów (np. w szkole średniej lekarzem szkolnym nigdy nie był pediatra, lecz na ogół internista, czasem lekarz sportowy), a dziś - chociaż pediatrów brakuje - pediatra leczy osoby aż do 18 r. życia. Co więcej, młodzież do 18 r.ż. - jeśli wymaga hospitalizacji - leczona jest na oddziałach dziecięcych i dochodzi do takich sytuacji, że 15, 16 czy 17-letni/-a pacjent/pacjentka nie mieści się na łóżku (gdyż są to meble dla dzieci). pediatra powinien leczyć dosłownie dzieci (pod względem biologicznym), czyli do osiągnięcia wieku ukończenia szkoły podstawowej w normalnym terminie (bez repetowania).

2. Sprawa pielęgniarek. Kiedyś kształcono pielęgniarki w liceach medycznych (trwały o rok dłużej niż LO, czyli tak, jak technikum) i to było dobre. te osoby były dobrze przygotowane do zawodu i zwykle np. pobierały krew do analiz (jedna z podstawowych czynności wykonywanych przez pielęgniarkę) znacznie lepiej niż obecne pielęgniarki mające tytuł magistra (te z magisterium często nie umieją np. pobrać krwi - sam tego doświadczyłem). Może by wprowadzić ten dawny model kształcenia pielęgniarek, ale to liceum medyczne jeszcze przedłużyć, by było 6-letnie. Także pielęgniarki NIE powinny mieć prawa do wystawiania recept -to powinno być wyłączną domeną lekarzy, ew. felczerów (ten ostatni to jakby zastępca lekarza).

3. Leczenie niepełnoletnich. Powinno się znieść obowiązek uzyskiwania zgody rodziców na zabiegi operacyjne u osoby niepełnoletniej oraz na podawanie krwi (transfuzję) takiej osobie, gdyż nieraz brak takiej zgody powoduje to, że lekarze mają "związane ręce" i musza patrzeć na to, jak im pacjent umiera z uwagi na upór głupich i przemądrzałych rodziców.

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.