Kobiety, zwłaszcza dobrze wykształcone, ciągle zarabiają mniej od mężczyzn

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Alicja Zboińska

Kobiety, zwłaszcza dobrze wykształcone, ciągle zarabiają mniej od mężczyzn

Alicja Zboińska

Województwo łódzkie znajduje się wśród tych regionów kraju, w których różnice między pensjami kobiet i mężczyzn są duże. Najgorzej pod tym względem jest w województwach mazowieckim, śląskim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. Tam panowie za godzinę pracy zarabiają przeciętnie ponad 9 procent więcej od pań.

W województwie łódzkim ta różnica jest nieco mniejsza, ale i tak znacząca. Jak wyliczyli specjaliści Głównego Urzędu Statystycznego kształtuje się ona w przedziale 4,1 - 9 proc. Oznacza to, że mieszkańcy łódzkiego, w zależności od zajmowanego stanowiska czy wykonywanego zawodu, o tyle procent więcej zarabiają od mieszkanek.

Częściowo wynika to z tego, że mniej pań zajmuje eksponowane stanowiska, na których zarabia się najwięcej. Są one przeważnie zarezerwowane dla mężczyzn. W niektórych branżach istnieje jeszcze pojecie szklanego sufitu, który kobietom trudno jest pokonać.

Podobnie jest w województwach małopolskim, opolskim i zachodniopomorskim. Tak wynika z zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku. Opracowanie, które jest przygotowywane co dwa lata, właśnie się ukazało. Okazuje się, że w październiku 2016 roku przeciętny mężczyzna zarabiał 27,79 zł brutto, zaś kobieta 24,79 zł (brutto).

Choć dane GUS są sprzed dwóch lat, to w tym czasie niewiele się zmieniło. Tak wynika z tegorocznych danych Eurostatu, czyli unijnego urzędu statystycznego. Unijni statystycy wyliczyli, że panie zarabiają w naszym kraju o 7,7 proc. mniej od panów.

W dalszej części artykułu można przeczytać o tym, na jakich stanowiskach panie zarabiają znacznie mniej od panów.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.