Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jacek Pająk

Kaczyński Tower, czyli komu nie zaszumiały „szumidła”

Kaczyński Tower, czyli komu nie zaszumiały „szumidła”
Jacek Pająk

Jesteśmy świadkami eskalacji rodzimej, a wręcz rodzinnej technowojenki, która odbywa się na pograniczu polityki, biznesu i... dobrego smaku.

Zacznijmy od „techno”. Jeszcze za czasów PRL, ale już na przednówku wolnej Polski, będąc młodym adeptem dziennikarstwa, kupiłem dyktafon marki Sanyo. Nabyłem go w Peweksie za prawdziwe wtedy pieniądze, czyli za dolary. Kosztował dużo, bo - w przeliczeniu na złotówki - tyle, ile wynosi dziś miesięczna średnia krajowa. Dziś urządzenia do nagrywania są wręcz bajecznie tanie i mieszczą się w długopisie, piórze, pilocie do samochodu (lub bramy), zegarku, broszce, pierścionku, okularach, smyczy dla psa czy żarówce. O telefonach komórkowych, dronach, superczułych mikrofonach kierunkowych i innych „pluskwach” już nawet nie śmiem wspomnieć, choć... to właśnie zrobiłem.

Po drugiej stronie podsłuchowej barykady pojawiły się za to słynne już, szczególnie w kręgach medialnych i politycznych, „szumidła”, czyli urządzenia, które mają zakłócać wspomniane wcześniej podsłuchy. Owe „szumidła” stały się wręcz symbolami prawdziwych lub domniemanych afer korupcyjnych, które w ostatnim czasie targają naszą Ojczyzną. Wystarczy wspomnieć tę z Komisją Nadzoru Finansowego i bankierem Leszkiem Czarneckim w tle. Zagłuszacz wtedy nie zadziałał, więc zaczęło się dziać!

No i słynne „ośmiorniczki” spożywane u Sowy i Przyjaciół i bulwersujące dialogi nagrane przez „kelnerów”. Ci ukrywali „dyktafony” - w przeciwieństwie do Zbigniewa Ziobry, który przed laty się nim chwalił podczas konferencji prasowej o rzekomych manipulacjach Andrzeja Leppera.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jacek Pająk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.