Jesteśmy dumni z naszych szkół. Są najlepsze na świecie!

Czytaj dalej
Fot. Teresa Jużko
Grzegorz Kozakiewicz, Teresa Juźko

Jesteśmy dumni z naszych szkół. Są najlepsze na świecie!

Grzegorz Kozakiewicz, Teresa Juźko

Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach w lubuskiej czołówce rankingu Perspektywy 2016. Liceum Katolickie zajęło trzecie miejsce wśród szkół ogólnokształcących.

Szkoły oceniono według czterech kryteriów. Są to: sukcesy w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, a w przypadku techników także wyniki egzaminu zawodowego.

Źródłem danych o poszczególnych placówkach były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych, oraz system informacji oświatowej.

- Wybrałam swoją szkołę, bo jest najlepsza w regionie. Chociaż program jest rozszerzony i nie zawsze jest łatwo, to procentuje - mówi Marzena Soroko, uczennica klasy 3 ZE w Żarach. Jej słowa potwierdza najnowszy ranking techników. ZE osiągnął w nim pierwsze miejsce na szczeblu wojewódzkim i osiemnaste w całej Polsce.

Jaka jest recepta na naukowy sukces?

- Bardzo ważna jest współpraca z uczniami i nauczycielami. Nie tylko grożenie jedynkami, ale i dostosowywanie się do aktualnych potrzeb i wychodzenie im naprzeciw - zdradza Krystyna Sadulska, dyrektor ds. dydaktycznych. Jej zdanie potwierdza wicedyrektor ds. gospodarczych, Danuta Głowala.

- Podstawą jest systematyczna praca z uczniem. Duże zaangażowanie nauczycieli jest również niezbędne. Muszą przede wszystkim lubić swoją pracę, bo jest ciężka i wymaga wiele wysiłku - mówi D. Głowala.

W szkole organizowane są dodatkowe zajęcia, na których uczniowie mogą nie tylko rozwijać swoje umiejętności, ale i nadrabiać braki.

A co z rozwijaniem pasji?

- W naszej szkole jest miejsce na dodatkowe zainteresowania. W poprzednim roku działał teatr, jest też możliwość występów muzycznych - mówi Justyna Rybak, uczennica 3 klasy o profilu ekonomicznym.

- Naszą siłą jest posiadanie szkoły podstawowej i gimnazjum - przyznaje i Teresa Nowak, zastępca dyrektor Liceum Katolickiego. - Dzięki zaangażowaniu nauczycieli możliwe jest osiąganie sukcesów na olimpiadach już z uczniami klas pierwszych liceum. Gdy zauważamy talenty, jesteśmy gotowi pracować z takim uczniem indywidualnie.

Dyrektor szkoły, Małgorzata Penkal, pytana o sposób na skompletowanie zaangażowanego zespołu, twierdzi, że liczy się satysfakcja, zarówno ta finansowa, jak i dydaktyczno-wychowawcza. Wielu nauczycieli zabiega o pracę w „katoliku“. Trzon kadry stworzono za czasów byłej dyrektor, Danuty Madej, obecnej burmistrz miasta. - Dzieci mamy naprawdę różne - opowiada M. Penkal - Jedne są pilne, inne łobuzują. Szkoła nie składa się z samych prymusów. Ważne, że te dzieci są ambitne, a jednocześnie umieją sobie pomagać.

O różnice między liceum katolickim a pozostałymi szkołami zapytaliśmy też cztery wyróżniające się uczennice: Olę, Ulę, Kasię i Różę.

Wszystkie w przyszłości planują zdobycie zawodu związanego z medycyną lub prawem.

- Małe klasy, małe grupy fakultatywne - mówią - do tego dużo godzin języków obcych. Cenne jest także to, że u nas nauczyciel jest dla ucznia. Nie jesteśmy traktowani przedmiotowo. Zawsze można liczyć na pomoc w razie trudności.

Uczniowie 3 klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych są przekonani, że miejsce w rankingu jest zasłużone.
Archiwum szkoły Uczniowe Liceum Katolickiego w Żarach. Jak mówią, ich szkoła naprawdę daje szansę na rozwój pasji.
Grzegorz Kozakiewicz, Teresa Juźko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.