Jerzy Witaszczyk: Od piątku od piątku

Czytaj dalej
Jerzy Witaszczyk

Jerzy Witaszczyk: Od piątku od piątku

Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka.

Jerzy Witaszczyk: Od piątku od piątku

Piątek

Elżbieta Wąs z Lubartowa domaga się pół miliona odszkodowania za straty moralne i psychiczne, które poniosła w związku z katastrofą smoleńską - donosi „Fakt”. Złożyła już pozew w warszawskim Sądzie Okręgowym. Co prawda nikt z jej bliskich nie zginął w katastrofie, ale - tłumaczy powódka - chociaż minęło już sześć lat, sprawa wciąż zajmuje pierwsze miejsce w przestrzeni publicznej, przez co ona żyje w ciągłym napięciu i stresie. Żądania pani Wąs są niewygórowane, zwłaszcza w porównaniu z milionami, których zażyczyła sobie europosłanka Beata Gosiewska, wdowa po Przemysławie Gosiewskim. Ciekawe, czy w ślady pani Wąs pójdą inni? Warto spróbować, pół bańki na ulicy nie leży.

Sobota

Nie żyje Matthew Puncher, brytyjski ekspert, który w 2006 roku odkrył, że były rosyjski szpieg Aleksander Litwinienko został otruty radioaktywnym polonem po tym, jak nawrócił się na demokrację. Zwłoki Punchera znaleziono w maju, ale dopiero teraz ujawniono tę wiadomość. Puncher zmarł od licznych ran zadanych dwoma nożami, jednak uznano, że było to samobójstwo. Podobne „samobójstwa” mieliśmy też w Polsce. Na przykład w 2000 roku były szef Głównego Urzędu Celnego Ireneusz Sekuła „popełnił samobójstwo”, strzelając sobie trzy razy w brzuch, z czego jeden raz chybił. Dlaczego strzelał w brzuch? Może celował w głowę, ale nie trafił?

Niedziela

Jerzy Witaszczyk: Od piątku od piątku

Policja w Irlandii przed świętami wysyła kartki świąteczne... złodziejom - donosi korespondent rmf24. Uprzejmie, ale zdecydowanie przypomina rabusiom, że są obserwowani i radzi, by zaopatrzyli się w prezenty w bardziej konwencjonalny sposób, czyli płacąc za nie w kasie.

Poniedziałek

Białystok zdekomunizował ulicę Zwycięstwa. Do tej pory nazwa upamiętniała zwycięstwo Związku Radzieckiego i zachodnich sprzymierzeńców nad hitlerowskimi Niemcami w 1945 roku. Obecnie już nikomu nie trzeba tłumaczyć - bo to oczywista oczywistość - że pokonanie Niemiec przez sprzymierzonych ze Wschodu i Zachodu było fatalnym błędem. Po dekomunizacji Białystok wciąż ma ulicę Zwycięstwa, ale nad bolszewikami w 1920 roku.

Worek

Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez Sejm ustawę o kwocie wolnej od podatku. Dzięki błyskawicznej akcji rządzących od stycznia kwota dla najmniej zarabiających wzrośnie z 3091 zł do 6600 zł. Natomiast dla 560 osób, których sytuacja materialna jest krytyczna i z rodzinami żyją poniżej minimum egzystencji, kwotę wolną utrzymano na poziomie 30 tysięcy zł. Lista tych 560 osób jest dostępna na stronach internetowych Sejmu i Senatu.

Środa

Problemy z układem krążenia i zapalenie płuc były przyczyną zgonu bezdomnego, który zmarł po wywiezieniu go ze szpitala w Radomiu - ustaliła prokuratura. Zdarzyło się to we wrześniu. Ochroniarze wywieźli chorego rzekomo na jego prośbę. Zapewne wkrótce okaże się, że w szpitalu w Starachowicach kobieta urodziła dziecko na podłodze na własne żądanie.

Czwartek

Tak się „reformuje” Ukraina: syn szefa Służby Bezpieczeństwa będzie kontrolować resort ojca - pisze „Wschodnia Gazeta Codzienna”. Ołeh, syn szefa SBU Wasyla Hrycaka, został dyrektorem departamentu prokuratury nadzorującego pracę SBU.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.