Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Łukasz Winczura

Jak pan Tadzio (130 cm), zawodowy stacz, został radnym Tarnowa

Tadeusz Żak (tu z czasów gdy stał w kolejkach) nie żali się, walczy o godne życie - swoje i innych Fot. archiwum Tadeusz Żak (tu z czasów gdy stał w kolejkach) nie żali się, walczy o godne życie - swoje i innych
Łukasz Winczura

Rejestrował pacjentów do lekarzy za gotówkę. Teraz słynny niegdyś kolejkowy „stacz” został miejskim radnym!

Kilka lat temu Tadeusz Żak miał swoje pięć minut sławy. Polska usłyszała wtedy o przedsiębiorczym tarnowianinie, który zarabiał na życie, zajmując ludziom miejsce przed okienkiem rejestracji w przychodni.

Czasy kolejek do rejestracji przeszły do historii, ale ludzie nie zapomnieli o 52-latku. Jest jednym ze świeżo upieczonych tarnowskich (Małopolska) radnych. W polityce, jak na „stacza” przystało, zamierza zajmować się m.in. problemami służby zdrowia.

Z życiem za bary

Życie się z nim nie patyczkowało. A listą nieszczęść, których doświadczył na własnej skórze, można by obdzielić wiele osób.

Urodził się w Łękach koło Brzeska. Gdy miał dwanaście lat tragicznie zginęli jego rodzice. Trafił pod opiekę wujka w Biadolinach.

- On wkrótce skierował mnie do pogotowia opiekuńczego. Chciał ze mnie zrobić psychicznego. Ale mu się nie udało. Mam żal o to do niego - opowiada trzęsącym się głosem.

Wkrótce okazało się, że jego brat i siostra - oboje pełnosprawni - trafili do rodzinnego domu dziecka. Poszedł ich śladem. Gdy dorósł, ożenił się. Swoją wybrankę poznał poprzez anons matrymonialny. Miała na imię Jola. Zmarła nagle 15 sierpnia 2014 roku. Pan Tadeusz, mimo przeciwności, nigdy nie użalał się nad sobą, nie wyciągał ręki po darmową pomoc, tylko imał się różnych prac.

- Bardzo trudno było mi znaleźć jakiekolwiek zajęcie. Kiedy rozmawiałem przez telefon, wszystko wydawało się być w porządku. Ale kiedy przychodziłem na decydującą rozmowę, widziałem zakłopotanie w oczach. I stałe stwierdzenie: Panie Tadziu, jest pan za niski. Nie będziemy mieć tej pracy dla pana - opowiada.

Tadeusz Żak ma 130 cm wzrostu.

Czytaj więcej:

 • "Panie Tadziu, jest pan za niski. Nie będziemy mieć tej pracy dla pana - słyszał. Tadeusz Żak ma 130 cm wzrostu..."
 • "Dzień przed  ślubowaniem odebrał od krawca nowiusieńki garnitur. Ubiór szyli mu nie byle gdzie, w teatrze"
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.