Jak odwołać się od decyzji ZUS-u, która jest niekorzystna

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Patrycja Wacławska

Jak odwołać się od decyzji ZUS-u, która jest niekorzystna

Patrycja Wacławska

Pamiętaj: ostatnie słowo nie musi należeć do ZUS-u - od decyzji można (i warto) się odwołać.

Decyzja wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie musi być ostateczna. Jeśli się z nią nie zgadzamy, możemy starać się podważyć jej treść. Z możliwości tej warto skorzystać na przykład wówczas, gdy na niczym spełzły nasze starania o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy albo wtedy, gdy przyznana nam emerytura jest niższa niż wynikało z naszych szacunków.

Są osoby, które w takiej sytuacji przyjmują, że z ZUS-em i tak nie uda się im wygrać i przechodzą nad - krzywdzącą w ich przekonaniu - decyzją do porządku dziennego. To poważny błąd! Ustawodawca dał klientom ZUS narzędzia odwoławcze, by mogli z nich korzystać, jeśli tylko mają poczucie, że zostali skrzywdzeni. Odwołanie nie wiąże się to bowiem ani z kosztami, ani z nadmiernym wysiłkiem. Nawet, jeśli odwołanie nic nie zmieni, zyskamy pewność, że zrobiliśmy wszystko, by bronić swoich racji. Często słyszymy od Czytelników, że odwoływać się nie warto, bowiem ZUS tak, czy inaczej postawi na swoim. Nie powinniśmy przyjmować takiego założenia! W ZUS-ie pracują ludzie, którym - jak każdemu z nas - zdarza się popełniać błędy. Odwołując się, zwiększamy szansę, że zostaną one wykryte i naprawione.

Jak więc odwołać się od decyzji? Przebieg procedury odwoławczej w różnych przypadkach jest różny. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że z uwagi na drogę odwoławczą decyzje ZUS dzielimy na cztery kategorie.

Po pierwsze: decyzje wydane na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS

W tej grupie mieszczą się przede wszystkim decyzje dotyczące przyznania renty. Odwołanie od takiej decyzji, wymaga przejścia następującej procedury:

1. Trzeba zaczekać na doręczenie orzeczenia wydawanego przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce orzecznicy zwykle wręczają egzemplarz orzeczenia już w dniu badania.

2. Jeśli osoba zainteresowana nie jest zadowolona z tego, co orzekł lekarz orzecznik ZUS, powinna wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem ZUS. Na uczynienie tego jest 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.

3. Kiedy zostanie wyznaczony termin badania przez komisję, ubezpieczony zostanie o tym powiadomiony.

4. W wyznaczonym terminie należy bezwzględnie stawić się przed komisją. Obecnie w każdym z województw komisja lekarska ma jedną siedzibę. Zanim stawimy się przed komisją, powinniśmy pamiętać, że istotnym argumentem, który może przekonać członków komisji do zmiany orzeczenia wydanego przez orzecznika ZUS, jest dodatkowa dokumentacja medyczna, której nie przedłożyliśmy orzecznikowi.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.