Jak firmy pomagają społeczeństwu, służbie zdrowia i gospodarce, czyli biznesu społeczna odpowiedzialność

Czytaj dalej
red.

Jak firmy pomagają społeczeństwu, służbie zdrowia i gospodarce, czyli biznesu społeczna odpowiedzialność

red.

W całym kraju przystąpiono do szycia maseczek. Angażowały się w to różne firmy, ale też organizacje i zwykli obywatele.

Ponad sto małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które w kwietniu zdecydowały się pomóc służbie zdrowia w trudnych czasach zamrożenia gospodarki, zostało ujętych w raporcie firmy badawczej Market Hub Researc &Competitive Intelligence. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że dotychczas polski biznes przekazał łącznie ponad 100 mln zł.

Największy jednorazowy przelew na rzecz służby zdrowia w kwietniu wykonała sieć sklepów Biedronka oraz ubezpieczyciel Grupa Warta. Firmy przekazały po 10 mln zł. Na trzecim miejscu znalazła się Grupa Polpharma, która przekazała darowiznę rzeczową o wartości 7 mln zł w postaci 100 respiratorów.

Dodajmy, że wcześniej, w marcu, największym darczyńcą był Orlen, który przeznaczył na pomoc 60 mln zł, głównie na zakup sprzętu medycznego. Niezależnie od tego uruchomił linię produkującą płyn do dezynfekcji, bo brakowało go na rynku na początku epidemii. Podobna linia działała w Polskiej Miedzi KGHM. Na liście wspierających znalazły się frmy o różnym profilu działalności. Warto wspomnieć dla przykładu o sieci Żabka (6,5 mln zł), a także tworzącym gry komputerowe CD Projekt (4 mln zł).

Z kolei CCC, potentatt obuwniczy z Dolnego Śląska, zadeklarował 10 zł z każdej sprzedanej pary butów marki LASOCKI na wsparcie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu.

Dodajmy, że firma BSH przekazała kilka tysięcy maseczek chirurgicznych na rzecz szpitali, m.in. w województwie dolnośląskim. Producent sprzętu AGD postanowił też przekazać swoje wyroby o wartości 1 mln zł stacjom ratownictwa medycznego w całym kraju.

Eksperci zauważają, że jeszcze przed wybuchem epidemii przedsięwzięcia na rzecz zdrowia należały do najpopularniejszych w sektorze CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu). Warto w tym miejscu wspomnieć o dwóch firmach z Dolnego Śląska. Fundacja Hasco-Lek, działającej przy producencie leków, wspiera instytucje ochrony zdrowia, pomaga też dzieciom z wadami słuchu i ich rodzicom kupując aparaty słuchowe. Podobne inicjatywy podejmuje z myśl ą o mieszkańcach Zagłębia Miedziowego Fundacja KGHM.

Z kolei firma BSH przywiązuje dużą wagę do ekologii. - Kluczowe znaczenie ma zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem a minimalizacją strat dla naszej planety - zauważa Konrad Pokutycki Prezes Zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Od wielu lat BSH wdraża szereg środków mających na celu redukcję wpływu na klimat i na środowisku do minimum. Skupia się na dalszym rozwoju wodo- i energooszczędnych AGD marek Bosch i Siemens. Dotyczy to dwóch fabryk: lodówek i piekarników.

Pomoc od darczyńców trafiła m.in. do miejskiego szpitala położniczego im. Rydygiera, firma AllePaznokcie przekazała placówce: rękawiczki jednorazowe, maseczki i płyny do dezynfekcji.

- Jeden z darczyńców przekazał nam 333 maseczek ochronnych - mówi Ewa Paczkowska, prezes Centrum Medycznego im. Rydygiera. - Często przychodzą osoby, które przynoszą np. kilka pudełek rękawiczek jednorazowych, mówiąc, że chcą je dać nam, ponieważ tu się na pewno bardzo przydadzą.

Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi wsparli m.in.: 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej, firma Uniq Logistic, For Metal, Hutchinson, Eat Fit i Alf Bistro, JPBC Sp. z o.o. Sp. K. z Błaszek , Pawilon, fundacja Pomóżmy zdrowiu oraz wielu restauratorów i osoby prywatne.

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.