Inwestycje w Uniejowie: w termach powstaną tężnie, pijalnie solanki, kino i...

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kaniecki
Krzysztof Kaniecki

Inwestycje w Uniejowie: w termach powstaną tężnie, pijalnie solanki, kino i...

Krzysztof Kaniecki

Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek podpisał umowę, dzięki której miasto zrealizuje sześć projektów turystycznych za ponad 65 mln zł. W rekreację inwestują także inne gminy naszego województwa.

Dotacja do sześciu uniejowskich projektów robi wrażenie, jednak samorządowcy z termalnego uzdrowiska liczą na więcej.

- Wszystkich projektów związanych z rozwojem turystyki mamy aż dziesięć - podkreśla burmistrz Uniejowa. - Każdy z nich dotyczy strefy uzdrowiskowej i wraz z bulwarami utworzą one turystyczną całość - dodaje Józef Kaczmarek.

Co zostanie wybudowane w Uniejowie przy unijnym wsparciu?

Za 12,9 mln zł w termach powstanie wielofunkcyjny basen solankowy wyposażony w dodatkowe atrakcje i urządzenia do masażu.

Podobna kwota zostanie wydana na budowę obiektu basenowego wraz z instalacjami i wyposażeniem: strefą wypoczynku i zabawy dla dzieci, tężnią solankową, kinem 9D, tarasem z leżankami, częścią gastronomiczną i szatniami.

Za 10 mln zł powstanie Farma Alka. W kompleksie budynków w sąsiedztwie Zagrody Młynarskiej zostaną wyodrębnione cztery strefy tematyczne oraz wiodąca przez nie ścieżka edukacyjna, obrazująca proces powstawania produktów spożywczych „od ziarenka do bochenka chleba”.

Na budowę tężni solankowej wraz z pijalnią wody termalnej przeznaczona zostanie kwota 11 mln zł.

Z kolei adaptacja posterunku wodnego na cele turystyki pochłonie 6,5 mln zł.

Ostatni z projektów - Spycimierski gród atrakcją turystyki kulturowej i ludowej Uzdrowiska Uniejów - powstanie za niespełna 8 mln zł.

Dzisiaj władze zarządu województwa łódzkiego, który przyznaje unijne pieniądze, wręczą umowy burmistrzowi Uniejowa. Józef Kaczmarek zabiegał o to, by podpisanie umów nastąpiło jak najszybciej, bo...

- Kurs euro idzie teraz w dół, a to sprawia, że przeliczniki są dla nas mniej korzystne i tych pieniędzy może być mniej - tłumaczy burmistrz Józef Kaczmarek. - Dlatego wolałem podpisać umowy już teraz.

Coraz więcej turystycznych atrakcji w regionie

Uniejów jest niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu unijnych funduszy na cele turystyczne i rekreacyjne, jednak w innych gminach w województwie łódzkim także nie próżnują.

Pod koniec minionego roku zarząd województwa łódzkiego wyłonił ponad 30 projektów, które otrzymają blisko 150 mln zł unijnego dofinansowania na przedsięwzięcia związane z budową, rozbudową i odnowieniem miejsc turystycznych w regionie.

Nad zbiornikiem Jeziorsko w Uniejowie trwa budowa portu jachtowego, a w gminie Warta powstają kolejne wodne atrakcje.

Zaś władze sąsiadujących z Uniejowem Poddębic za 60 mln zł zamierzają zrewitalizować obiekt z basenami termalnymi.

Krzysztof Kaniecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.