Intrygujące łódzkie miasta | Interaktywny Przwodnik Turystyczny

Czytaj dalej
Redakcja

Intrygujące łódzkie miasta | Interaktywny Przwodnik Turystyczny

Redakcja

Miasta województwa łódzkiego również potrafią zaskoczyć, nawet wytrawnego turystę. Są nowoczesne, ale jednocześnie blisko przyrody. Sielskość splata się z pomysłowością awangardy. Stolicą regionu jest oczywiście Łódź, ale inne ośrodki też mają się czym pochwalić. I aż się prosi, aby wszystkie je odkryć na nowo.

Wędrując po regionie warto zaplanować spacer po mieście, w którym nie ma tłoku, ale jest za to sporo interesujących zabytków. Piotrków Trybunalski to miejsce niedoceniane, a przecież jest tu tyle ciekawych historii, że starczyłoby na pół Polski. Wspaniały gmach sądu, prawosławna cerkiew, wieża ciśnień czy zaułki Starego Miasta to nie wszystko. Jest tu coś bardzo wyjątkowego, zwłaszcza dla łasuchów: Muzeum Marcepanu. To miejsce jest jak cały Piotrków – na pozór niepozorne, w rzeczywistości ciekawe. Nic też nie pobije własnoręcznego wytworzonego marcepanu! Jest bez porównania lepszy niż ten, który kupujemy w sklepie.

Łowicz reszcie kraju kojarzy się najczęściej z dżemami i strojem łowickim. Nie każdy jednak wie, że znajduje się tu Rynek w kształcie… trójkąta. Taki układ architektoniczny zachował się od czasów średniowiecznych. To prawdziwa rzadkość w Europie. Spacer po Łowiczu może więc dostarczyć wielu niezwykłych wrażeń; jest sporo pięknych miejsc, poczynając od bazyliki katedralnej i klasycystycznego gmachu Poczty Polskiej, a na malowniczej ulicy Podrzecznej kończąc.

Opactwo Cystersów w Sulejowie to z kolei jeden z najlepiej zachowanych zespołów pocysterskich w Polsce. Perła architektury romańskiej przetrwała wieki, będąc świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Samo miasto ma w sobie sporo uroku, oferując sielski klimat i spokój. Niedaleko stąd mamy Jezioro Sulejowskie z pięknymi piaszczystymi plażami – letni raj dla wodniaków. Co wyróżnia Łódzkie na mapie Polski? Zabytki przemysłowe! Można je znaleźć nie tylko w stolicy województwa, ale również w Zgierzu, Pabianicach, Tomaszowie Mazowieckim czy Piotrkowie Trybunalskim. W samej Łodzi do dziś przetrwało około 200 kompleksów fabrycznych.

Osiedle Księży Młyn czy Manufaktura to całe zespoły, na które składały się rezydencje fabrykantów, hale produkcyjne, domy robotników, kluby, szkoły, sklepy i szpitale, a nawet bocznica kolejowa. Dziś łódzka Manufaktura i Księży Młyn to centrum rozrywki, kultury oraz sztuki. Udało się tutaj zachować nie tylko dawny, specyficzny charakter obiektów, ale tchnąć w nie nowe, interesujące życie. Nic więc dziwnego, że stały się magnesem przyciągającym turystów i... artystów. W niebanalnych przestrzeniach pofabrycznych organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne rezydencje są dziś siedzibą muzeów. Wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego dostrzeżemy bez trudu także przy ulicy Piotrkowskiej, będącej wizytówką Łodzi i jednocześnie najdłuższym deptakiem w Polsce.

Niepowtarzalny urok głównej ulicy Łodzi tworzą nie tylko sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki oraz kluby muzyczne, ale także odremontowane podwórka. Kiedyś strach tam był zaglądać, teraz cieszą oko, nadając klimatycznego wdzięku Piotrkowskiej. Niezwykłym i zarazem wyjątkowym zabytkiem jest również cmentarz żydowski w Łodzi, jeden z największych i najlepiej zachowanych w Europie, z ogromnym mauzoleum Izraela Poznańskiego. W Łodzi znajdziemy także… Stajnię Jednorożców. Co to takiego? Przekonajcie się sami!

POZNAJ NAJCIEKAWSZE ZAKĄTKI POLSKI - 1

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.