Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Nowoczesny oddział internistyczny stoi pusty, bo...

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Agnieszka Jędrzejczak

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Nowoczesny oddział internistyczny stoi pusty, bo...

Agnieszka Jędrzejczak

Wyremontowana za 2,5 mln zł interna w Matce Polce miała działać we wrześniu. Ale stoi pusta i nie wiadomo, czy szpital dostanie pieniądze z NFZ.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstała interna przeznaczona wyłącznie dla kobiet. To pierwszy tego typu oddział w naszym kraju, ale na razie ciągle stoi pusty, bo szpital nie ma na niego kontraktu, który zapewniłby finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale NFZ nie rozgranicza interny na męską i żeńską. Jeśli ogłosi konkurs, będzie on obejmował leczenie wszystkich dorosłych pacjentów na oddziale wewnętrznym. Dlatego Matka Polka może mieć problem ze zdobyciem umowy na finansowanie leczenia. Dyrektor szpitala zapewnia jednak, że ma plan i oddział nie będzie stał pusty.

CZYTAJ: ICZMP w Łodzi donosi do prokuratury na firmę ochroniarską. MSWiA twierdzi, że to szpital łamie prawo

NFZ od kilku lat nie ogłaszał nowych dużych konkursów na finansowanie leczenia w naszym kraju. Jeśli była potrzeba, ogłaszano małe konkursy uzupełniające obecne świadczenia w konkretnych regionach. Umowy, które szpitale zawierają z NFZ, od kilku lat były jedynie aneksowane, czyli zwyczajnie przedłużane. Często na podobnych lub tych samych warunkach, które ustaliły szpitale po wygraniu konkursu na konkretne leczenie. Gdyby Fundusz ogłosił duży konkurs na świadczenia w oddziale wewnętrznym, mogłyby przystąpić do niego wszystkie placówki, które taki oddział mają i chcą opłacania go z publicznych pieniędzy. Zatem Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki konkurowałby o pieniądze ze wszystkimi szpitalami z interną. I musiałby wywiązać się z umowy na takich samych zasadach jak inne szpitale, a one gwarantują leczenie również mężczyznom.

- Wszystkie oddziały internistyczne w woj. łódzkim przyjmują kobiety i mężczyzn. Dyrektor ICZMP z pewnością zdaje sobie sprawę, że aktualnie jedynym zakresem świadczeń, z którego korzystają wyłącznie kobiety, to ginekologia i położnictwo

- mówi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Konkurs ofert planowany jest na wiosnę 2017 r. Będą mogły do niego przystąpić placówki, które spełniają wymagania zawarte w rozporządzeniach ministra zdrowia - dodaje Anna Leder.

CZYTAJ: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi właścicielem działek wartych 300 mln zł

Dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach przyznaje, że zna procedury, ale do konkursu szpital przystąpi i postara się go wygrać. Zanim jednak NFZ konkurs ogłosi, dyrektor ma inny plan.

- Zdajemy sobie sprawę, że gdybyśmy wystartowali w normalnym konkursie, jest duże ryzyko odrzucenia naszej oferty. Konkursy ogłaszane są na określone części Łodzi i w tym miejscu nie jesteśmy jedyni. Co więcej, nie mamy ciągłości leczenia, ponieważ to nowy oddział. W związku z tym, poszukując różnych możliwości, staramy się znaleźć takie rozwiązania, które z naszego punktu widzenia są najprostsze - mówi prof. Maciej Banach. - Będziemy starać się o poszerzenie zakresu kontraktu w innych klinikach dla dorosłych, które mamy w szpitalu. Miejsce udzielania świadczeń jest to samo, występujemy jedynie do NFZ o poszerzenie obecnego zakresu na daną klinikę, którą już mamy, bez potrzeby ogłaszania konkursu. To dałoby nam możliwość rozpoczęcia działalności Kliniki Chorób Wewnętrznych i Zdrowia Kobiet - wyjaśnia prof. Banach.

CZYTAJ: Zmarł, bo wyszła na kawę? Śmierć noworodka w szpitalu ICZMP w Łodzi

Jest też druga opcja. - Niektóre nasze kliniki mają ogromny kontrakt i równie ogromną liczbę pacjentek, więc gdybyśmy musieli czekać do marca na konkurs, to internę udostępnimy innym klinikom, dzięki czemu moglibyśmy przyjąć więcej pacjentów. Ale planujemy też remont ginekologii, więc na czas prac trzeba będzie gdzieś ją przenieść. Oddział na pewno nie będzie stał pusty. Stworzyliśmy go nie po to, żeby się chwalić, ale by zwiększyć finansowanie instytutu - zapewnia dyrektor szpitala Matki Polki.

Prof. Banach chce, by oddział wypełnił się pacjentami do końca tego roku. Remont pomieszczeń pod internę razem z wyposażeniem kosztował prawie 2,5 mln zł. Na oddziale jest miejsce dla 22 kobiet.

W czerwcu prof. Banach zapowiadał, że po wakacjach oddział internistyczny będzie działał.

CZYTAJ: ICZMP w Łodzi bez ochrony. Miejsce firmy ochroniarskiej zajęła firma...obsługująca parkingi

Agnieszka Jędrzejczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.