Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Alicja Zboińska

Inspektorzy pracy wkroczyli do urzędów. Zaległy urlop wójtów i burmistrzów będzie nas sporo kosztował

Inspektorzy pracy wkroczyli do urzędów. Zaległy urlop wójtów i burmistrzów będzie nas sporo kosztował Fot. Tomasz Gola/archiwum Polska Press
Alicja Zboińska

Inspektorzy pracy sprawdzają, czy wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie wykorzystują urlopy. Jesienią będą wybory samorządowe, a jeśli rządzący nie zostaną ponownie wybrani i będą mieli zaległy urlop, to trzeba będzie im wypłacić ekwiwalent. W minionych latach rekordziści, jak np. były wójt Lututowa otrzymywali prawie 30 tys. zł za niewykorzystany urlop.

W ubiegłym roku inspektorzy przeprowadzili 51 kontroli w 50 urzędach. Sprawdzali, ile zaległego urlopu mają samorządowcy. Okazało się, że najwięcej takich dni zgromadził Krzysztof Błażej Nawrocki, wójt Żarnowa w pow. opoczyńskim.

- Wójt miał 19 dni zaległego urlopu za 2015 r. i 26 dni za 2016 r. - mówi Andrzej Świderski, okręgowy inspektor pracy w Łodzi. - Po wystąpieniu inspektora pracy udzielono wójtowi 10 dni urlopu.

Wójt Żarnowa tłumaczy się przeoczeniem.

- Miałem bardzo dużo pracy. W gminie wiele się dzieje - mówi Krzysztof Błażej Nawrocki. - Przeoczyłem terminy urlopu. Nadrabiam to teraz. Byłem na kilkudniowym urlopie w styczniu. Kolejne mam zaplanowane na połowę lutego i połowę marca. Zrealizuję cały urlop - obiecuje.

Obowiązkami służbowymi tłumaczy się także Mirosław Włodarczyk, wójt gminy Witonia w pow. łęczyckim. Inspektorzy pracy doliczyli się 21 dni zaległego urlopu za 2016 r.

- Mam zbyt wiele pracy - mówi Mirosław Włodarczyk. - Nie mam zastępcy, a w gminie realizowanych jest wiele inwestycji. Były ważne sprawy, których musiałem dopilnować. Mam zamiar wykorzystać urlop.

W innej sytuacji jest burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek. Inspektorzy pracy dopatrzyli się, że w terminie nie wykorzystał 14 dni urlopu za 2016 r.

- Byłem wtedy na długim zwolnieniu lekarskim i nie miałem kiedy wybrać urlopu - mówi burmistrz Janeczek. - W ubiegłym roku zaś wojewoda zdecydował o wygaszeniu mojego mandatu. Odwołałem się od tej decyzji, a procedura trwała aż dziewięć miesięcy. To znów nie pozwoliło mi na wzięcie urlopu. Teraz to nadrabiam. Staram się brać po dwa - trzy dni wolnego, ale musimy przygotować się do przetargów. To nie jest moja wina. Chciałbym mieć urlop, ale nie zawsze jest to możliwe.

Z niektórymi samorządowcami nie udało nam się skontaktować, gdyż właśnie... są na urlopie. Takie informacje otrzymaliśmy w urzędach gminy w Dalikowie (pow. poddębicki) i w Nowym Kawęczynie (pow. skierniewicki). Wójt Dalikowa miał 23 dni zaległego urlopu za 2015 r., a Nowego Kawęczyna 26 dni za 2016 r.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.

 • którzy samorządowcy nie wykorzystali urlopów?
 • co się stanie z zaległymi urlopami, jeśli samorządowcy nie zostaną ponownie wybrani?
 • jakie kary grożą za łamanie przepisów?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Alicja Zboińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.