IKEA w Zabrzu: Szykują grunt pod inwestycję

Czytaj dalej
Fot. arc.
Bartosz Pudełko

IKEA w Zabrzu: Szykują grunt pod inwestycję

Bartosz Pudełko

IKEA w Zabrzu: Zanim powstanie nowy sklep IKEA w Zabrzu, po Katowicach drugi w regionie, miasto musi przygotować kupiony teren pod inwestycję. Prace trwają.

IKEA w Zabrzu: Proces ten nazywa się makroniwelacją. Nie "mikro". Można więc powiedzieć, że to dość duży zakres działania - mówi Janusz Famulicki, naczelnik Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Ową makroni-welację miasto prowadzi na terenie, który latem kupiła firma Inter IKEA Centre Polska, a na którym powstać ma centrum handlowe zintegrowane z drugim w województwie sklepem meblowego giganta. Mówiąc wprost, polega to na wyrównaniu terenu i przygotowaniu go do przyszłej inwestycji.

Obowiązek takiego przygotowania spoczywa - zgodnie z podpisaną umową - na sprzedającym. Prace już trwają.
Inter IKEA Centre Polska kupiła od Zabrza 25 hektarów. Teren znajduje się w dzielnicy Zaborze pomiędzy ul. Lompy, Drogową Trasą Średnicową a potokiem Czerniawka. Z owych 25 hektarów makroniwelacja obejmuje 8. Na takiej powierzchni była po prostu dziura, którą zgodnie z projektem trzeba zasypać, a całość wyrównać. Zajmuje się tym wyłoniona w przetargu firma Eko-Trans. Robotnicy zapełniają ubytek odpowiednią mieszanką kruszyw. Na to zadanie mają czas do końca 2014 roku.

- W tej chwili makroniwelacja gotowa jest w około 75 procentach. Póki co, nic nie wskazuje na to, że termin zakończenia jest zagrożony, ale w robotach ziemnych kluczowa jest pogoda. Jak do tej pory na szczęście aura nam sprzyja - wyjaśnia Famulicki.

Prac związanych z wyrównywaniem terenu dogląda zarówno miasto, jak i Inter IKEA Centre Polska. Wszystko musi być zgodne z projektem dołączonym do umowy i dopiero na tak przygotowanym terenie nabywca będzie mógł rozpocząć inwestycję i wprowadzać ewentualnie dalsze zmiany wedle swojego uznania.

Grunt pod sklep IKEA został sprzedany za 22 mln zł, co jest największą kwotą uzyskaną za sprzedaż nieruchomości w historii Zabrza. Lwia część terenu należała jednak do Skarbu Państwa (tereny pokopalniane) i bezpośrednio do kasy miasta trafiły tylko 4 mln zł. Ale za to to nie koniec zysków. Zgodnie z prawem, przy takich transakcjach 25 proc. zysków ze sprzedaży gruntów Skarbu Państwa, leżących na terenie danej gminy, trafia do niej. To kolejne 4 mln zł. Dodać do tego należy jeszcze 2,5-milionową darowiznę od Inter IKEA Centre Polska i do budżetu miasta trafia 10,5 mln zł. Odjąć należy jednak koszt właśnie makroniwelacji, za którą płaci miasto. To nieco ponad 5 mln zł. W efekcie do kasy Zabrza trafiło niespełna 5,5 mln zł.

W Zabrzu powstanie drugi w województwie (po Katowicach) sklep IKEA. W odróżnieniu od stolicy województwa znajdzie się tu jednak całe centrum handlowe zintegrowane ze sklepem. Do tej pory taki obiekt istnieje w Polsce tylko w Łodzi. Nie powinniśmy jednak sugerować się wyglądem Portu Łódź. Zabrzański obiekt ma wyglądać inaczej. Jak? Tego jeszcze nie wiadomo.

Oprócz centrum handlowego i sklepu, na zakupionym terenie Inter IKEA Centre Polska wybuduje również 5-hektarową część wypoczynkowo-rekreacyjną oraz przebuduje układ drogowy. Dzięki temu powstanie m.in. łącznik ulicy Lompy ze średnicówką.

O powstaniu drugiego sklepu IKEA w województwie mówi się od kilku lat. Pod uwagę brane były np. Gliwice i teren, na którym dziś znajduje się Europa Centralna. Szwedzki koncern kupił również grunty w Częstochowie i nadal je posiada. Bliżej realizacji jest jednak najnowsza lokalizacja, czyli Zabrze.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Bartosz Pudełko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.