Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anna Gronczewska

Historia wyborów do Łódzkiej Rady Miejskiej była wyjątkowo burzliwa

Historia wyborów do Łódzkiej Rady Miejskiej była wyjątkowo burzliwa Fot. archiwum dziennika łódzkiego
Anna Gronczewska

Łodzianie mają już za sobą wybór prezydenta miasta i radnych. W wielu miastach i gminach odbędzie się wyborcza dogrywka. W jakiej atmosferze odbywały się przed wojną wybory do Rady Miasta Łodzi? Kto wygrał i w jaki sposób wybierano prezydentem?

Pierwsze po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wybory do Rady Miasta Łodzi odbyły się 23 lutego 1919 roku. Wzięło w nich udział blisko 90 proc. łodzian uprawnionych do głosowania. Głosowali na dziewiętnaście list wyborczych. W wyborach zwyciężyła Polska Partia Socjalistyczna. Tuż za nią uplasował się Narodowy Związek Robotniczy, trzeci był Żydowski Centralny Komitet Robotniczy, a czwarte Zjednoczenie Niemieckich Robotników i Inteligencji Pracującej. PPS miała 25 radnych, NZR - 16, Żydzi - 19, a Niemcy - siedem. Pierwszy prezydentem Łodzi rada wybrała Aleksego Rżewskiego z PPS. Kolejne wybory samorządowe miały miejsce w 1923 roku. Zagłosowało około 70 proc. łodzian. Wybory wygrał blok Narodowej Demokracji i Chrześcijańskiej Demokracji, który występował pod nazwą Chrześcijańskiej Jedności Narodowej. Uzyskał 24 mandaty. Narodowa Partia Robotnicza miała 20 radnych, a PPS tylko dziewięć. Pięciu przedstawicieli miała Niemiecka Partia Pracy. Dzięki mediacjom biskupa Wincentego Tymienieckiego dwa zwycięskie ugrupowania zawiązały koalicję. Przewodniczącym Rady Miejskiej został Bolesław Fichna z NPR, a prezydentem Marian Cynarski z CHJN. Cynarski został zamordowany na schodach swej kamienicy w kwietniu 1927 roku. Nie doczekał więc wyborów do Rady Miasta, które odbyły się w październiku. Pierwotnie miały być latem 1926 roku, ale Przewrót Majowy sprawił, że ich termin został zmieniony.

W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, jak wyglądały wybory i kampanie w międzywojniu!

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.