Historia miasta Łodzi. W 1950 roku Łódź miała mieć milion mieszkańców i tunele

Czytaj dalej
Fot. archiwum Biblioteki Piłsudskiego
Anna Gronczewska

Historia miasta Łodzi. W 1950 roku Łódź miała mieć milion mieszkańców i tunele

Anna Gronczewska

Już przed wojną wyobrażano sobie, że Łódź stanie się miastem bez kominów, a jej fabryki nie będą wyglądać jak czerwone więzienia. Plany były wielkie. Mówiono o budowie podziemnych arterii komunikacyjnych. Twierdzono, że tramwaje to przeżytek...

Tramwaje od dawna nie kursują ul. Piotrkowską, ale przed laty nikt nie wyobrażał sobie królowej łódzki ulic bez komunikacji tramwajowej. Choć już na przełomie lat 20. i 30. XX wieku zaczęła niektórym przeszkadzać. Podkreślano, że tramwaje to przeżytek.

- Kto był w Warszawie przed rokiem ten już nie pozna wyglądu stolicy - pisał dziennikarz „Expressu Wieczornego”. - Masy samochodów taksowych zmieniły charakter Warszawy. W Łodzi również ruch uliczny wzrósł niepomiernie. W godzinach popołudniowych i wczesnych wieczornych staje się jasne, że ul. Piotrkowska nie może już pomieścić swojego ruchu.

Podkreślano, że komunikacja tramwajowa stała się przestarzała i coraz mniej opłacalna.

- Śledząc rozwój komunikacji na całym świecie widać jasno, że idzie on w kierunku zwycięstwa samochodu nad innymi środkami komunikacji - czytamy w łódzkim „Expressie Wieczornym”.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.