GUS zbadał poziom życia Polaków. Mieszkańcy Łódzkiego żyją najkrócej w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Agnieszka Olejniczak

GUS zbadał poziom życia Polaków. Mieszkańcy Łódzkiego żyją najkrócej w Polsce

Agnieszka Olejniczak

Żyjemy krócej od innych, z gorszym dostępem do internetu, a nasze dochody są przeciętne - taki obraz woj. łódzkiego wyłania się z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego poziomu życia w Polsce.

Łódzkie znalazło się na 7. miejscu w zestawieniu GUS (przeanalizowano dane za 2016 r.). Najwyższy poziom życia mają mieszkańcy Mazowsza (tu średnią zawyża jednak Warszawa) i Małopolski. Poziom życia w Łódzkiem jest znacznie niższy. Najlepiej nasz region wypada w kategoriach aktywność, infrastruktura gospodarcza i zamożność. Nasz region zajmuje w nich 6. miejsce w Polsce.

Znacznie gorzej wypadamy w kategoriach związanych z demografią i zdrowiem.

Według GUS, przeciętny chłopiec urodzony obecnie w woj. łódzkim dożyje 72 lat (przeciętne dalsze trwanie życia noworodków), dziewczynka dożyje 80 lat i 10 miesięcy.

To daje Łódzkiemu ostatnie miejsce wśród 16 województw! Średnia dla Polski to 73 lata i 11 miesięcy dla chłopców oraz 81 lat i 11 miesięcy dla dziewczynek.

Niestety, ludność Łódzkiego szybko się starzeje. Mieszkańcy w wieku 65 i więcej lat stanowią 18 proc. Ponadto Łódzkie zajmuje dopiero 13. miejsce pod względem liczby ludności poniżej 25. roku życia.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Olejniczak

Redaktor "Dziennika Łódzkiego" pracuje w lokalnej redakcji w Zduńskiej Woli od września 1999 roku. Wydawca trzech lokalnych tygodników ukazujących się wraz z "Dziennikiem Łódzkim" na obszarze siedmiu powiatów w regionie zachodnim województwa łódzkiego: "Nad Wartą", "Nad Wartą Weekend" oraz "Naszego Tygodnika Zduńska Wola - Łask". Dziennikarka związana z prasą regionu sieradzkiego od 1991 roku. Główny obszar zainteresowania zawodowego to tematyka lokalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.