GUS zbadał poziom życia Polaków. Mieszkańcy Łódzkiego żyją najkrócej w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Agnieszka Olejniczak

GUS zbadał poziom życia Polaków. Mieszkańcy Łódzkiego żyją najkrócej w Polsce

Agnieszka Olejniczak

Żyjemy krócej od innych, z gorszym dostępem do internetu, a nasze dochody są przeciętne - taki obraz woj. łódzkiego wyłania się z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego poziomu życia w Polsce.

Łódzkie znalazło się na 7. miejscu w zestawieniu GUS (przeanalizowano dane za 2016 r.). Najwyższy poziom życia mają mieszkańcy Mazowsza (tu średnią zawyża jednak Warszawa) i Małopolski. Poziom życia w Łódzkiem jest znacznie niższy. Najlepiej nasz region wypada w kategoriach aktywność, infrastruktura gospodarcza i zamożność. Nasz region zajmuje w nich 6. miejsce w Polsce.

Znacznie gorzej wypadamy w kategoriach związanych z demografią i zdrowiem.

Według GUS, przeciętny chłopiec urodzony obecnie w woj. łódzkim dożyje 72 lat (przeciętne dalsze trwanie życia noworodków), dziewczynka dożyje 80 lat i 10 miesięcy.

To daje Łódzkiemu ostatnie miejsce wśród 16 województw! Średnia dla Polski to 73 lata i 11 miesięcy dla chłopców oraz 81 lat i 11 miesięcy dla dziewczynek.

Niestety, ludność Łódzkiego szybko się starzeje. Mieszkańcy w wieku 65 i więcej lat stanowią 18 proc. Ponadto Łódzkie zajmuje dopiero 13. miejsce pod względem liczby ludności poniżej 25. roku życia.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Olejniczak

Redaktor "Dziennika Łódzkiego" pracuje w lokalnej redakcji w Zduńskiej Woli od września 1999 roku. Wydawca trzech lokalnych tygodników ukazujących się wraz z "Dziennikiem Łódzkim" na obszarze siedmiu powiatów w regionie zachodnim województwa łódzkiego: "Nad Wartą", "Nad Wartą Weekend" oraz "Naszego Tygodnika Zduńska Wola - Łask". Dziennikarka związana z prasą regionu sieradzkiego od 1991 roku. Główny obszar zainteresowania zawodowego to tematyka lokalna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.