Sławomir Sowa

Gorzka satysfakcja ze zwycięstwa pilota Armii „Łódź”

Gorzka satysfakcja ze zwycięstwa pilota Armii „Łódź”
Sławomir Sowa

Czasem historyczna satysfakcja ma nieco gorzki smak. Płk Franciszek Kornicki, 101-letni polski pilot, zostanie twarzą obchodów stulecia brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, jako najlepszy pilot latający na myśliwcu Spitfire.

W rankingu zorganizowanym przez Muzeum RAF i dziennik The Daily Telegraph zdobył ponad 325 tys. głosów, deklasując dziesięciu konkurentów wytypowanych przez historyków. Dość dodać, że drugi w rankingu Douglas Bader zdobył tylko 6300 głosów. Oczywiście, tak rewelacyjny wynik Polaka był możliwy dzięki niesłychanej wręcz mobilizacji Polaków w Wielkiej Brytanii i w kraju. Brytyjczykom trzeba jednak oddać, że w regulaminie konkursu dopuścili udział obcokrajowców latających na spitfire’ach, a w wytypowanej 11 znalazł się Polak.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.