Gmina Strzelce Opolskie wymienia ogrzewanie w starych kamienicach

Czytaj dalej
Fot. DIM
Radosław Dimitrow

Gmina Strzelce Opolskie wymienia ogrzewanie w starych kamienicach

Radosław Dimitrow

Stare piece kaflowe w mieszkaniach komunalnych w Strzelcach Opolskich będą zastąpione ogrzewaniem gazowym. Inwestycje są bardzo kosztowne, dlatego cały proces potrwa wiele lat.

Piece kaflowe zamontowane w strzeleckich mieszkaniach pamiętają czasy głębokiego PRL-u. Niestety to wciąż najczęstsze źródło ciepła w lokalach komunalnych.

W zwartej, miejskiej zabudowie piece przyczyniają się do powstawania smogu. Ze względu na emisję dymu do środowiska, a także bezpieczeństwo mieszkańców, gmina zaczęła wymieniać źródła ogrzewania na nowsze. Tam, gdzie jest to możliwe wstawiane są piecyki gazowe, a gdzie nie ma takiej możliwości, dwa lub trzy piece zastępowane są jednym z kilkoma grzejnikami.

W ostatnich miesiącach gmina Strzelce Opolskie zmodernizowała w ten sposób 25 mieszkań, ale będą kolejne tego typu inwestycji.

- W tym roku planujemy wymianę źródeł ogrzewania w podobnej ilości lokali - mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich.

W ubiegłym roku gmina przeznaczyła na ten cel 300 tys. złotych. Koszt modernizacji ogrzewania w jednym lokalu to średnio 12 tys. zł.

Inwestycje prowadzone są zazwyczaj w mieszkaniach w momencie, gdy zmieniają się lokatorzy.

Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.