Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Generał Langiewicz nie chciał uciekać z Tarnowa odziany w żeńskie fatałaszki

Czytaj dalej
Fot. wikipedia
Łukasz Winczura

Generał Langiewicz nie chciał uciekać z Tarnowa odziany w żeńskie fatałaszki

Łukasz Winczura

Prawie trzystu bohaterów z Tarnowa i okolic biło się o wolność Polski w powstaniu styczniowym. Mauzoleum upamiętniające walczących w 1863 roku było miejscem manifestacji patriotycznych.

W sercu najstarszej tarnowskiej nekropolii - Starego Cmentarza - znajdują się trzy mogiły, które od momentu powstania były otaczane wyjątkową czcią przez mieszkańców miasta. To pomnik poświęcony ofiarom rabacji 1846 roku, nagrobek, w którym od 1876 roku spoczywa powstaniec listopadowy oraz emisariusz Rufin Piotrowski oraz ten, który dziś interesuje nas najbardziej. Mowa o mauzoleum dedykowanym powstańcom styczniowym.

Hołd bohaterom stycznia

Nieznana jest dokładna data powstania wspomnianego monumentu. Można przypuszczać, że ufundowano go niedługo po bitwie pod Grochowiskami, która rozegrała się 18 marca 1863 roku. Owa całodzienna batalia zakończyła się zwycięstwem Polaków. Jednak na polu bitwy zginęło trzystu naszych żołnierzy, którymi dowodził generał Marian Langiewicz. Z przekazów wiadomo, że wśród zabitych byli również tarnowianie, a na polu walki dzielnie dokazywał między innymi Adam Chmielowski, znany później jako święty Brat Albert.

Tym niemniej pierwsza zachowana wzmianka o istnieniu naszej mogiły powstańczej pochodzi dopiero z 1875 roku. Lokalny tygodnik „Zgoda” opisywał wówczas, że do nagrobka ktoś... przykleił wiersz. Nagrobek z pewnością nie był specjalnie okazały lub miał charakter prowizoryczny, skoro lokalni weterani powstania styczniowego przeprowadzili wśród żyjących towarzyszy specjalną składkę i niemal od podstaw odbudowali grobowiec, w którym spoczywali polegli.

Odsłonięcia pomnika, który w prawie niezmienionym kształcie przetrwał po dziś dzień, dokonano 10 czerwca 1891 roku. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 4 po południu. Z tarnowskiego Rynku wyruszyła uroczysta procesja, którą prowadził proboszcz katedralny, a jednocześnie wielki tarnowski historyk, ks. Franciszek Leśniak. Honorowe miejsca zajmowali w niej uczestnicy zarówno powstania styczniowego, jak i wcześniejszego - tego z listopada 1830 roku. Oczywiście nie brakło przedstawicieli władz miejskich oraz tłumów młodzieży szkolnej.

Nowy pomnik przedstawiał się okazale. Jego centralne miejsca zajmowała tablica, pod którą wmurowano zalaną cyną szklaną puszkę. W niej znajdowały się współczesne gazety wychodzące w Tarnowie oraz zbiór monet. Całość zwieńczał monumentalny krzyż.

W dalszej części tekstu przeczytasz o losach generała Langiewicza oraz jak wyglądał Tarnów w czasie walk

 

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.