Matylda Witkowska

Gdzie w regionie łódzkim chodzi się do kościoła, a gdzie nie?

Święto Zesłania Ducha Świętego w parafii św. Piotra i Pawła na niezbyt religijnym, łódzkim Widzewie Fot. Grzegorz Gałasiński Święto Zesłania Ducha Świętego w parafii św. Piotra i Pawła na niezbyt religijnym, łódzkim Widzewie
Matylda Witkowska

Archidiecezja łódzka jest najmniej religijna w Polsce - wynika z najnowszych danych statystycznych Kościoła katolickiego. Ale w regionie są miejsca, gdzie pobożność nadal jest duża, i takie, w których wierni regularnie omijają kościół szerokim łukiem.

Zaledwie co czwarty mieszkaniec archidiecezji łódzkiej chodzi w niedzielę do kościoła. Według najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, frekwencja w kościołach archidiecezji wynosi 24,6 proc. Ale religijność nie wszędzie jest taka sama.

Chodzą tylko, gdy muszą

Według danych ISKK, najmniej religijnym dekanatem w diecezji jest Łódź Widzew. To parafie obejmujące zasięgiem kamienice Starego Widzewa i bloki osiedla Widzew Wschód. Tu do kościoła chodzi zaledwie 18,7 proc. wiernych. Do komunii przystępuje co dziesiąty.

Pani Monika, mieszkająca w blokach na Widzewie, na mszy św. jest w każdą niedzielę. W tym roku wstała też raz o godz. 5.30 na roraty i prawdopodobnie wybierze się na część nabożeństw drogi krzyżowej. Ale tylko dlatego że jej córka w tym roku przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej.

- Wcześniej bywaliśmy w kościele ze trzy razy do roku. Głównie w święta lub podczas mszy za zmarłych z rodziny - mówi pani Monika. - Jesteśmy jednak wzorową rodziną, bo siedzimy na mszy razem z dzieckiem. Wielu rodziców tylko odprowadza dzieci do kościoła i potem gdzieś czmycha - relacjonuje łodzianka.

Choć razem z mężem pochodzą z tradycyjnych, katolickich rodzin, z Kościołem czują niewielki związek. - W dzieciństwie chodziliśmy do kościoła, bo nasi rodzice chodzili. Potem przestaliśmy - mówi pani Monika.

Tu nie chodzą do kościoła. TOP 10 najmniej religijnych miejsc w Łodzi i jej okolicy

Czy będą chodzić równie często, gdy się skończy zbieranie komunijnych podpisów? - Wątpię - przyznaje pani Monika.
W innych dzielnicach Łodzi także wiernych w kościołach nie ma zbyt wielu. Na Teofilowie#-Żubardziu frekwencja wynosi 19,7 proc., na Retkini-Rudzie #19 proc. Z bałuckich wiernych we mszach uczestniczy 21,7 proc, a ze śródmiejskich 23,7 proc.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.

 • jak wygląda frekwencja w kościołach poza Łodzią?
 • ilu ludzi chodzi do kościoła w skali kraju?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Matylda Witkowska

Od kilkunastu lat jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego. W pracy zajmuję się tak ważnymi dziś sprawami zdrowia i medycyny oraz ochroną środowiska. Ale w mojej działce jest też rekreacja oraz duma i serce Łodzi czyli ulica Piotrkowska. Prywatnie jestem urodzonym mieszczuchem. Cieszy mnie moda na miasta zielone i dobre do życia, wolę jeździć rowerem niż autem. Fascynuje mnie to, co niezwykłe. Ktoś widział w Łodzi ufo? Chętnie tam podjadę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.