Anna Gronczewska

Gdy się rodzą, ważą tyle, ile bochenek chleba

Gdy się rodzą, ważą tyle, ile bochenek chleba Fot. 123 RF
Anna Gronczewska

Gdy się rodzą, ważą tyle, ile bochenek chleba. Kruche, bez pęcherzyków płucnych, z niewykształconym mózgiem. To cud medycyny, że niektóre z nich się ratuje.

Agnieszka stoi nad łóżeczkiem, z którego uśmiecha się Marysia. Jej córeczka. To ostatni dzień dziewczynki w szpitalu. Boże Narodzenie spędzi w domu, z rodzicami i 10-letnim bratem.

Marysia powinna się urodzić dopiero dziś, 14 grudnia - mówi jej mama. - A ma już prawie dwa miesiące. Na świat przyszła 19 października.

Coś małego, coś jak człowiek

Agnieszka, niosąca pod swoim sercem Marysię, pierwszy raz do szpitala trafiła w lipcu. Były problemy, więc mimo że Agnieszka pochodzi z Dolnego Śląska, postanowiła leczyć się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w lipcu.

Przyjechała tu też w sierpniu.

A potem we wrześniu. Z tej wizyty już nie wyszła. To znaczy - wychodzi dopiero teraz.

Marysia urodziła się w 32. tygodniu ciąży. Ważyła niecały kilogram, miała 35 centymetrów długości.

- Zobaczyłam ją w inkubatorze - wspomina mama Marysi. - Leżał tam ręcznik, a na nim coś małego przypominającego człowieka. Byłam przerażona! Dopiero wtedy dotarło do mnie, jak maleńka jest moja córeczka.

Nie brakowało problemów. Marysia miała kłopoty z brzuszkiem, nie trawiła, karmiono ją za pomocą kroplówek. Dziewczynce groziła operacja. Na szczęście wszystko się unormowało i zabieg nie był potrzebny.

- Dzieci mają tu cudowną opiekę! - mówi wzruszona Agnieszka. - To coś pięknego, co lekarze i pielęgniarki dla nich robią. Dzieciaki z kolei codziennie walczą o swoje życie. Moja Marysia waży już ponad dwa kilogramy. Wreszcie karmię ją sama.

Jeden z najlepszych

Klinika Neonatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest jedną z najlepszych. Nie tylko w Polsce. Tu do zdrowia dochodzą noworodki, które przychodzą na świat kilka, a nawet kilkanaście tygodni wcześniej, niż powinny.

Przeczytaj historie dzieci z Kliniki Neonatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.