Gdy podniebne bezpieczeństwo jest zarówno misją jak i pasją

Czytaj dalej
PAŻP

Gdy podniebne bezpieczeństwo jest zarówno misją jak i pasją

PAŻP

Każdego dnia kontrolerzy ruchu lotniczego PAŻP dbają o bezpieczeństwo pasażerów na pokładach blisko 3000 samolotów poruszających się w polskiej przestrzeni powietrznej.

Każdego dnia nad naszymi głowami przelatuje niemal trzy tysiące samolotów, na pokładach których znajduje się blisko pół miliona pasażerów. O ich bezpieczeństwo dbają cywilni kontrolerzy ruchu lotniczego, szkoleni i zatrudniani przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej - instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej w Polsce. Pracy mają dużo, nasza przestrzeń powietrzna liczy bowiem ponad 334 tysiące kilometrów kwadratowych i jest jedną z największych w Europie.

Nasz rynek lotniczy rozwija się zresztą szybciej od europejskiego. W 2018 roku natężenie ruchu lotniczego w Polsce wzrosło o 10 procent, a średnia europejska to 3,8 proc.

Liczby robią wrażenie. W ubiegłym roku 570 kontrolerów ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej obsłużyło prawie milion przelotów tranzytowych, zbliżeń do lotnisk, a także startów i lądowań.

Gdy podniebne bezpieczeństwo jest zarówno misją jak i pasją

To jeszcze nie wszystko, informatorzy Służby Informacji Powietrznej (FIS) nadzorowali blisko 240 tysięcy operacji lotniczych, które zostały wykonane w ramach lotnictwa ogólnego (General Aviation).

Służby ruchu lotniczego w swej pracy są wspierane przez najnowocześniejsze technologie. W całym kraju rozmieszczonych jest ponad 200 anten, nadajników i odbiorników systemów łączności. W oparciu o nie działają systemy komunikacji, nawigacji i dozorowania. Mają zapewniać bezpieczeństwo żeglugi powietrznej także w warunkach ograniczonej widzialności, co może się zdarzyć o każdej porze roku, nie tylko zimą czy jesienią.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nie tylko wykorzystuje istniejące rozwiązania i dba o zapewnienie odpowiedniej infrastruktury do ich prawidłowego funkcjonowania, ale też tworzy własne narzędzia: system CAT do zarządzania przestrzenią powietrzną, system PANDORA dostarczający służbom ruchu lotniczego aktualne i wszechstronne dane operacyjne oraz PansaUTM - innowacyjne rozwiązanie, umożliwiające zarządzanie ruchem bezzałogowych statków powietrznych i ich integrację z lotnictwem załogowym.

PansaUTM powstała w oparciu o autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz zintegrowaną z aplikacją Droneradar część systemową, dostarczaną przez partnera technologicznego - HAWK-E.

CZRL i ośrodki terenowe

Gdy podniebne bezpieczeństwo jest zarówno misją jak i pasją

Smukła biała wieża z tarasem i kolistą kopułą radaru to charakterystyczny obiekt w pobliżu lotniska im. Fryderyka Chopina. To między innymi stąd pracownicy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej pilnują bezpieczeństwa na polskim niebie.

Budynek ten to warszawska wieża kontroli lotniska - jedna z 15 tego typu obiektów PAŻP, jakie rozlokowane są przy wszystkich polskich lotniskach kontrolowanych. Tylko w Warszawie jest ona elementem kompleksu CZRL - Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym, z którego służby ruchu lotniczego dbają o bezpieczeństwo operacji lotniczych w całym kraju. Miejsce pracy kontrolerów ruchu lotniczego zależy faktycznie od tego, jaką służbępełnią - kontroli lotniska, kontroli obszaru czy kontroli zbliżania. Każda z nich sprawuje nadzór nad samolotem, ale na innym etapie jego podróży.

Choć może się to wydać zaskakujące ci, którzy zajmują się kontrolą obszaru i zbliżania wcale nie muszą widzieć płyt postojowych i dróg startowych. Dla nich najważniejsze jest zobrazowanie radarowe i łączność radiowa z pilotami.

To właśnie te narzędzia są najbardziej pomocne w ich najważniejszym zadaniu - zapewnianiu separacji między samolotami znajdującymi się w powietrzu. Dla nich najważniejsze są więc zbliżeniowe i obszarowe sale operacyjne, które wcale nie muszą znajdować się w tych samych budynkach, gdzie pracują kontrolerzy wieżowi.

Kontrolerzy służby kontroli obszaru i zbliżania pracują więc w pomieszczeniach odizolowanych od zewnętrznego zgiełku i zapewniających im skupienie oraz dostęp do niezbędnych narzędzi.

Zarezerwuj swój kawałek nieba

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zarządza także wykorzystaniem struktur polskiego nieba i rezerwowaniem ich dla poszczególnych użytkowników. To do AMC, czyli zespołu Airspace Managment Cell trafiają wnioski o rezerwacje fragmentów polskiej przestrzeni powietrznej.

Zamówienia może złożyć każdy, kto chce skorzystać z jednej ze specjalnych stref, wydzielonych na potrzeby lotów szkolnych, pokazów lotniczych czy ćwiczeń wojskowych.

Wnioski są następnie wszechstronnie analizowane przez pracowników operacyjnych, którzy sprawdzają możliwości wykorzystania danej strefy zgodnie z życzeniem zamawiającego oraz negocjują warunki wykorzystania przestrzeni powietrznej tak, by pogodzić oczekiwania różnych użytkowników.

W oparciu o nowoczesną technologię

Pracowników AMC w codziennej pracy wspiera najnowocześniejsza technologia, a konkretnie autorski system PAŻP CAT (Common Airspace Tool), oferowany obecnie w unowocześnionej i udoskonalonej wersji.

Od początku pracy operacyjnej CAT umożliwiał przyjmowanie i weryfikowanie rezerwacji stref w przestrzeni powietrznej, a także ułatwiał tworzenie i publikowanie planu użytkowania przestrzeni powietrznej. A wszystko to widoczne w czasie rzeczywistym.

W aktualnej wersji natomiast ułatwione zostało przyjmowanie zamówień na konkretne strefy, co pozwoliło odciążyć personel operacyjny. System współpracuje z systemem zarządzania ruchem lotniczym w całej Europie.

Łatwiej jest nie tylko pracownikom, ale także użytkownikom przestrzeni powietrznej. System posiada bowiem nowoczesny interfejs internetowy wraz z zobrazowaniem mapowym, który wcześniej dostępny był jedynie dla pracowników operacyjnych.

Dzisiaj każdy korzystający z serwisu PAŻP może zobaczyć w formie graficznej wszystkie aktualnie obowiązujące i planowane w polskiej przestrzeni powietrznej strefy oraz uzyskać informacje na ich temat.

Można także na bieżąco śledzić zmiany w planie użytkowania przestrzeni publicznej. Wcześniej uzyskanie takiej informacji było możliwe tylko poprzez kontakt telefoniczny z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

To nie koniec zmian. Pracownicy zespołu zarządzającego przestrzenią powietrzną od kilku miesięcy mają do dyspozycji nowoczesną salę operacyjną, która umożliwia współpracę cywilnych i wojskowych pracowników. Dzięki temu mogą szybciej przekazywać sobie informacje.

Inspekcja Lotnicza PAŻP

Gdy podniebne bezpieczeństwo jest zarówno misją jak i pasją

Polska Agencji Żeglugi Powietrznej kompleksowo dba o bezpieczeństwo operacji lotniczych wykonywanych w polskiej przestrzeni powietrznej. Wśród usług świadczonych przez PAŻP znajduje się także Inspekcja Lotnicza, której zadaniem jest nadzorowanie z powietrza stanu technicznego i prawidłowości działania infrastruktury CNS, czyli urządzeń komunikacji, nawigacji i dozorowania.

Prawidłowe działanie urządzeń CNS zapewnia możliwość precyzyjnego prowadzenia statków powietrznych zarówno przez pilotów jak i kontrolujące ich lot służby żeglugi powietrznej. Dzięki temu bezpieczne odległości między statkami powietrznymi zostają zachowane, a ruch lotniczy przebiega płynnie i niezagrożenie. W celu sprawdzenia prawidłowości działania urządzeń CNS Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w ramach Inspekcji Lotniczej wykonuje loty kontrolno-pomiarowe.

Wykorzystuje do tego dwa własne samoloty: L-410 UVP-E15 Turbolet oraz nowoczesny egzemplarz Beechcraft King Air 350, który pierwszy lot pomiarowy odbył 8 marca 2016 roku.

Samoloty te na swych pokładach mają zainstalowaną zaawansowaną, w pełni zautomatyzowaną aparaturę pomiarową firmy Aerodata, która umożliwia zarówno inspekcję sprzętu jak i kalibrację systemów naziemnych z powietrza.

Loty kontrolno-pomiarowe wykonywane są zarówno okresowo (zgodnie z harmonogramem), jak i w przypadku wystąpienia nagłej potrzeby lub nieoczekiwanych problemów.

Ich podstawowym celem jest kontrola funkcjonowania infrastruktury używanej do komunikacji, nawigacji i dozorowania samolotów, w tym systemów naprowadzania DVOR, DME i ILS które wspomagają systemy nawigacyjne statków powietrznych podczas podejścia do lądowania.

Samoloty Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wykonują również przeloty inspekcyjne w przypadku uruchomienia nowych pomocy radionawigacyjnych i radarów, a także operacje, których zadaniem jest ocena i zweryfikowanie nowoopracowanych procedur lotu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wykonuje także komercyjne loty kontrolno-pomiarowe na zlecenie podmiotów zewnętrznych, w tym dla portów lotniczych.

Mogą się one odbywać chociażby w celu regulacji wskaźników ścieżki podejścia precyzyjnego PAPI oraz kontroli dróg startowych i dróg kołowania. Prawidłowość ich działania najłatwiej jest bowiem ocenić z powietrza.

Papuga - w trosce o bezpieczeństwo

Inspekcja lotnicza w naszym kraju ma dość długą tradycję. Instytucja ta powstała bowiem w 1963 roku i obecnie funkcjonuje w strukturach Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Używane przez nią samoloty są powszechnie znane jako Papugi. Pod tą nazwą dały się poznać jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, gdy loty kontrolno-pomiarowe wykonywane były na pokładzie Iljuszyna Ił-14. Swój przydomek zawdzięczają charakterystycznym, pstrokatym kolorom, które miały uczynić maszyny jak najlepiej widocznymi.

Papugi są powszechnie znane, a ich kolorowe kadłuby z dominującą czerwienią kojarzą obecnie wszyscy pasjonaci polskiego lotnictwa. Załogi Papug składają się z certyfikowanych inspektorów pokładowych oraz pilotów z wieloletnim doświadczeniem.

Jak podkreślają z dumą pracownicy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej dzięki zestawieniu oryginalnego malowania kadłuba i profesjonalizmu za sterami na polskim niebie jest nie tylko barwniej, ale też znacznie bezpieczniej.

PAŻP

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.