Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów otwiera się na łodzian

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Maciej Wiśniewski

Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów otwiera się na łodzian

Maciej Wiśniewski

Fundacja z Kleszczowa otworzyła punkt w Łodzi, w którym udziela pożyczek przedsiębiorcom. Do rozdysponowania ma 26 mln złotych.

Od początku marca przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 19/27 w Łodzi działa lokalny punkt Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. Przez pięć dni w tygodniu, od godz. 8 do godz. 16, a we wtorki i środy dłużej, do godz. 18 można tam uzyskać informacje na temat wsparcia, jakie dla przedsiębiorców przygotowała Fundacja. To przede wszystkim preferencyjne pożyczki w ramach programu Jeremie 2.

W ramach programu FRGK ma do rozdysponowania 26 mln złotych preferencyjnych i nisko oprocentowanych pożyczek.

- Ponieważ to sporo pieniędzy, dlatego chcemy wspierać przedsiębiorców nie tylko z gminy Kleszczów, ale z całego województwa łódzkiego - mówi Tomasz Król, który odpowiada w Fundacji za realizację programu.

Druga edycja programu Jeremie skierowana jest głównie do małych i średnich firm, a także start-upów, które dopiero wchodzą na rynek. To oferta dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mają dostępu do kredytów bankowych, np. z powodu braku linii kredytowej czy zbyt małych obrotów.

Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą, oraz te, które ją już prowadzą, mogą wynegocjować bardzo korzystne warunki oprocentowania. Wynosi ono od 0,5 do 1 proc. przy kwocie pożyczki do 70 tys. zł (tzw. MIO).

Natomiast większe firmy, mające projekty inwestycyjne (PI), mogą liczyć na wyższą kwotę. Program Jeremie 2 oferuje także całą gamę bardzo atrakcyjnych pożyczek inwestycyjno-obrotowych (PIO) do 500 tys. zł, które mają służyć inwestycjom i zakupom środków obrotowych - surowców i towarów handlowych. To jest nowość w Jeremie 2, bardzo oczekiwana przez przedsiębiorców.

Do tej pory FRGK przyznała już około 80 pożyczek w ramach Jeremie 2. Spieszyć się powinni przedsiębiorcy myślący o pozyskaniu środków na działalność inwestycyjną (PI), ponieważ tutaj pula dostępnych środków powoli się kończy. W pozostałych grupach jest ich więcej, ale wszystkie Fundacja chce rozdysponować jeszcze w tym roku kalendarzowym. Jeśli projekt się powiedzie, FRGK chce powalczyć o kolejne 26 mln zł dla przedsiębiorców w przyszłym roku.

Już nie tylko strefy

System pożyczkowy Jeremie 2 to nowa oferta FRGK, która przez lata ściągała inwestorów do stref przemysłowych w gminie. Oferując im tanią, uzbrojoną we wszystkie media ziemię, zapewniała dogodne warunki do inwestowania. Ale dziś coraz więcej samorządów ma taką ofertę.

- Sprzedaż gruntów w strefach to już melodia przeszłości, dlatego musimy poszukiwać innych instrumentów wspierania przedsiębiorczości - podkreśla Tomasz Król.

Nie oznacza to jednak, że w Kleszczowie przestaną rozwijać strefy. Warunki inwestowania w nich wciąż są bardzo korzystne. Aby jednak praca w strefach była atrakcyjna dla mieszkańców, trzeba szukać nowatorskich technologii, tak w przemyśle, jak i w rolnictwie.

Ponieważ Fundacja nie miała doświadczenia w udzielaniu pożyczek, by przystąpić do przetargu na program Jeremie 2, ogłoszonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, weszła w konsorcjum ze stowarzyszeniem Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Ciężar finansowy programu wzięła na siebie Fundacja i to ona głównie partycypuje w kosztach udzielania pożyczek, które oczywiście są zwrotne. To ryzyko obliczone na przyszłość. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w przyszłych latach FRGK sama będzie mogła przystąpić do przetargu.

Maciej Wiśniewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.