Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów otwiera się na łodzian

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Maciej Wiśniewski

Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów otwiera się na łodzian

Maciej Wiśniewski

Fundacja z Kleszczowa otworzyła punkt w Łodzi, w którym udziela pożyczek przedsiębiorcom. Do rozdysponowania ma 26 mln złotych.

Od początku marca przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 19/27 w Łodzi działa lokalny punkt Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. Przez pięć dni w tygodniu, od godz. 8 do godz. 16, a we wtorki i środy dłużej, do godz. 18 można tam uzyskać informacje na temat wsparcia, jakie dla przedsiębiorców przygotowała Fundacja. To przede wszystkim preferencyjne pożyczki w ramach programu Jeremie 2.

W ramach programu FRGK ma do rozdysponowania 26 mln złotych preferencyjnych i nisko oprocentowanych pożyczek.

- Ponieważ to sporo pieniędzy, dlatego chcemy wspierać przedsiębiorców nie tylko z gminy Kleszczów, ale z całego województwa łódzkiego - mówi Tomasz Król, który odpowiada w Fundacji za realizację programu.

Druga edycja programu Jeremie skierowana jest głównie do małych i średnich firm, a także start-upów, które dopiero wchodzą na rynek. To oferta dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mają dostępu do kredytów bankowych, np. z powodu braku linii kredytowej czy zbyt małych obrotów.

Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą, oraz te, które ją już prowadzą, mogą wynegocjować bardzo korzystne warunki oprocentowania. Wynosi ono od 0,5 do 1 proc. przy kwocie pożyczki do 70 tys. zł (tzw. MIO).

Natomiast większe firmy, mające projekty inwestycyjne (PI), mogą liczyć na wyższą kwotę. Program Jeremie 2 oferuje także całą gamę bardzo atrakcyjnych pożyczek inwestycyjno-obrotowych (PIO) do 500 tys. zł, które mają służyć inwestycjom i zakupom środków obrotowych - surowców i towarów handlowych. To jest nowość w Jeremie 2, bardzo oczekiwana przez przedsiębiorców.

Do tej pory FRGK przyznała już około 80 pożyczek w ramach Jeremie 2. Spieszyć się powinni przedsiębiorcy myślący o pozyskaniu środków na działalność inwestycyjną (PI), ponieważ tutaj pula dostępnych środków powoli się kończy. W pozostałych grupach jest ich więcej, ale wszystkie Fundacja chce rozdysponować jeszcze w tym roku kalendarzowym. Jeśli projekt się powiedzie, FRGK chce powalczyć o kolejne 26 mln zł dla przedsiębiorców w przyszłym roku.

Już nie tylko strefy

System pożyczkowy Jeremie 2 to nowa oferta FRGK, która przez lata ściągała inwestorów do stref przemysłowych w gminie. Oferując im tanią, uzbrojoną we wszystkie media ziemię, zapewniała dogodne warunki do inwestowania. Ale dziś coraz więcej samorządów ma taką ofertę.

- Sprzedaż gruntów w strefach to już melodia przeszłości, dlatego musimy poszukiwać innych instrumentów wspierania przedsiębiorczości - podkreśla Tomasz Król.

Nie oznacza to jednak, że w Kleszczowie przestaną rozwijać strefy. Warunki inwestowania w nich wciąż są bardzo korzystne. Aby jednak praca w strefach była atrakcyjna dla mieszkańców, trzeba szukać nowatorskich technologii, tak w przemyśle, jak i w rolnictwie.

Ponieważ Fundacja nie miała doświadczenia w udzielaniu pożyczek, by przystąpić do przetargu na program Jeremie 2, ogłoszonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, weszła w konsorcjum ze stowarzyszeniem Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Ciężar finansowy programu wzięła na siebie Fundacja i to ona głównie partycypuje w kosztach udzielania pożyczek, które oczywiście są zwrotne. To ryzyko obliczone na przyszłość. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w przyszłych latach FRGK sama będzie mogła przystąpić do przetargu.

Maciej Wiśniewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.