Fjällbacka obowiązkowe miejsce wizyty nie tylko dla fanów kryminałów

Czytaj dalej
Alicja Zboińska

Fjällbacka obowiązkowe miejsce wizyty nie tylko dla fanów kryminałów

Alicja Zboińska

Fjällbacka - niewielka rybacka wioska 120 km na północ od Göteborga - najbardziej znana z serii kryminałów Camilli Läckberg. To obowiązkowe miejsce wizyty nie tylko dla fanów morderczych przeżyć, ale i... sielskich widoków

Wielu ta miejscowość kojarzy się właśnie z popełnianymi na różne sposoby morderstwami i innymi ludzkimi nieszczęściami. Jednak dla aktorki Ingrid Bergman był to „raj na Ziemi”. To miejsce ma zresztą inne filmowe związki, tutaj właśnie nakręcono adaptację książki Astrid Lindgren „Ronja, córka zbójnika”.

Turystom docierającym do Fjällbacki ukazuje się widok, któremu bliżej do słów Ingrid Bergman niż do wizji z książek Camilli Läckberg. Królują tu bowiem charakterystyczne skandynawskie domki z czerwonymi dachami, otoczone wysokimi skałami i morzem.

Widoki najlepiej podziwiać ze szczytu góry Vette, choć słowo „góra” jest używane nieco na wyrost. Vette ma bowiem zaledwie 74 m n.p.m. i wejście nie nastręcza trudności. Warto się wdrapać, gdyż ze szczytu rozpościera się piękny widok na miasteczko, a przede wszystkim na otaczający je archipelag.

Czytelnicy sagi nie mogą pominąć Kungsklyftan, czyli szczeliny, nad którą króluje olbrzymi głaz. Tam pojawiają się bohaterowie sagi, także tam kręcono sceny do „Ronji, córki zbójnika”.

Dla polskich turystów przyzwyczajonych do tego, że w każdej najmniejszej turystycznej dziurze w kraju można kupić całe stosy lokalnych upominków, zaskoczeniem może być fakt, że w nadmorskim kryminalnym raju sklepu z pamiątkami... nie ma. Fjällbacka częściowo rehabilituje się niewielkim sklepem z ubraniami, różnymi drobiazgami i bawełnianymi torbami z logo miejscowości oraz wizerunkiem marynarza. Od właścicielki sklepu można się dowiedzieć, że jest to wizerunek jej dziadka, który spotkał się z Ingrid Bergman. Nie trzeba wierzyć na słowo, uczynna właścicielka sklepu pokazuje stosowną fotografię.

Ci, którzy do Fjällbacki wybierają się ze względu na serię kryminałów, mogą odbyć wycieczkę z przewodnikiem szlakiem morderstw. Murder Mystery Tour kosztuje 175 koron (ok. 70 zł), trzeba wcześniej zarezerwować bilety.

Sama Camilla pochodzi z Fjällbacki i zapewnia, że nie dzieją się tam sceny opisywane przez nią w książkach. Pisarka zapewnia, że jej książki spotkały się z pozytywnym odbiorem mieszkańców. Niektórzy mieli ją nawet prosić o to, by uśmierciła ich w kolejnych tomach...

Będąc w nadmorskiej wiosce, warto wybrać się 15 km na północ, by podziwiać malowidła naskalne w Tanum. To miejsce nie jest również obce czytelnikom sagi, a poza tym znajduje się tam 3 tysiące naskalnych rytów z epoki brązu, a w tym największa w Skandynawii płaska skała z 500 rysunkami ludzi, zwierząt i łodzi.

Alicja Zboińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.