Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki już od 8 kwietnia. 19. edycja zaczyna się w Łodzi w poniedziałek

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Maciej Kałach

Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki już od 8 kwietnia. 19. edycja zaczyna się w Łodzi w poniedziałek

Maciej Kałach

W najbliższy poniedziałek zaczyna się Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. Jego 19. edycja, która potrwa od 8 do 15 kwietnia, to ponad 400 bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców Łodzi i regionu: naukowych i kulturalnych.

W programie festiwalu znalazły się miedzy innymi warsztaty, wykłady, pokazy eksperymentalne, dyskusje, wycieczki, a także wystawy i koncerty.

19. edycja organizowana jest pod hasłem „Człowiek – Wiedza – Innowacje”.

Jako punkt kulminacyjny zaplanowano Festyn Nauki w łódzkiej Manufakturze w weekend 13-14 kwietnia (w godzinach 10-18).
Festiwal to zasługa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, a ponadto współpracy z ŁTN wszystkich uczelni publicznych w mieście oraz wielu innych instytucji naukowych i kulturalnych.

19. edycja festiwalu finansowana jest przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sprawdzona formuła dla wszystkich pokoleń

– Mamy sprawdzoną formułę z centralnym wydarzeniem festiwalu, czyli Festynem Nauki oraz mnóstwem innych imprez m.in. na uczelniach – mówił w ostatnią środę (3 kwietnia) w siedzibie ŁTN, podczas spotkania poprzedzającego 19. edycję, profesor Antoni Różalski, prezes Łódzkiego Towarzystwa Naukowego i rektor Uniwersytetu Łódzkiego. – Z wcześniejszych lat wiemy, że na festiwalu spotykają się wszystkie pokolenia: od dziadków przychodzących z wnukami do zorganizowanych grup uczniów podstawówek. Ogromna rozmaitość oferty festiwalu to efekt jego założenia sprzed lat, zgodnie z którym uczestniczą w nim wszystkie uczelnie w mieście, także artystyczne.

W środę o wyzwaniach stojących przed organizatorami festiwalu opowiadał prof. Wojciech Wolf, przewodniczący jego komitetu organizacyjnego oraz badacz z Politechniki Łódzkiej.
- Zwracamy uwagę na jedność nauki. Jej istotą jest naturalna ciekawość człowieka do poznawania otoczenia. I to pokazujemy na naszym festiwalu. Chcemy też zaprezentować Łódź jako centrum już istniejących innowacji. W naszym mieście jest wiele klastrów, wiele firm, które rozwijają badania naukowe. Pracują one, dla przykładu, nad inteligentnymi samochodami, rozwiązaniami z dziedziny logistyki, chemii, biochemii czy medycyny. Chcielibyśmy teraz dotrzeć do tych firm. Wprawdzie tradycyjnie głównym motorem festiwalu są uczelnie, ale nie ma w tej chwili nauki bez współpracy z otoczeniem biznesowym – mówił profesor Wojciech Wolf.

Wszystkich wydarzeń festiwalu jest dokładnie 411 – z czego 72 w programie Festynu Nauki.
W Manufakturze (od strony ul. Zachodniej) 13 i 14 kwietnia swoje stanowiska przygotują m.in. studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ (pokażą, jak pompować balon drożdżami, używanymi... w browarnictwie) czy Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego (”Instruktaż higieny jamy ustnej”).
Z kolei Iron Warriors, czyli drużyna zapaleńców z Politechniki Łódzkiej, zaprezentuje w Manufakturze swój aktualny bolid, w którym jej kierowcy startują w zawodach na osiągnięcie jak najdłuższego dystansu na jednym litrze paliwa. Zeszły rok to dla „Żelaznych Wojowników” z politechniki cztery międzynarodowe występy z najlepszym rezultatem osiągniętym w Finlandii (713 kilometrów na jednym litrze).

Aż trzynaście bloków tematycznych

Jak festiwalowy program wspierają instytucje pozauczelniane?

Dla przykładu w czwartek (11 kwietnia) Archiwum Państwowe w Łodzi zaprasza na warsztaty prezentujące m.in., w jaki sposób rysować drzewa genealogiczne oraz w jakich dokumentach można odnaleźć informacje związane z poszukiwaniami własnych przodków. To wydarzenie wymaga wcześniejszych zapisów – planując odwiedziny 19. edycji należy sprawdzić, czy organizatorzy punktu programu, którym jesteśmy zainteresowani, proszą przed przyjściem o zgłoszenie.

Odpowiednie informacje można odnaleźć na stronie internetowej 19. edycji (www.program.festiwal.lodz.pl).

Ogółem Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki to aż 13 bloków tematycznych: od biologii i ekologii przez politykę i prawo aż do wycieczek po Łodzi i regionie.

Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.