EXPO w Łodzi?

Czytaj dalej
Mirosław Malinowski

EXPO w Łodzi?

Mirosław Malinowski

Jeżeli przez 20 dni, dogodz. 18 w czwartek, 15 grudnia, żadne miasto nie zgłosi swojej kandydatury do organizacji międzynarodowej wystawy EXPO, to Łódź będzie jedynym kandydatem, by w 2022 roku gościć setki tysięcy gości z całego świata. A oprócz prestiżu i pieniędzy, które zostawią w mieście turyści, to okazja do otrzymania dużych sum odpolskiego rządu i Unii Europejskiej na odnowienie niemal całego centrum miasta.

W grę wchodzi kwota co najmniej 5 mld zł. To znacznie więcej niż wynosi roczny budżet Łodzi (ten przyszłoroczny to 3,8 mld zł). Na EXPO będzie musiało być zagospodarowane 25 hektarów, spośród 100 hektarów Nowego Centrum Łodzi. Większość budynków i konstrukcji wzniesionych na potrzeby wystawy, później i tak przyda się miastu, a pozostałe zostaną przeniesione w inne miejsca. EXPO to dla Łodzi prawdziwa szansa na skok cywilizacyjny.

- Gdy trzy lata temu oznajmiłam współpracownikom, że chcę byśmy starali się o organizację wystawy EXPO, to powiedzieli, że oszalałam - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Jednak na poparcie kandydatury Łodzi zgodziły się trzy rządy: dwa koalicji PO-PSL (premiera Donalda Tuska, a później Ewy Kopacz) orazrząd PiS premier Beaty Szydło. Brak kontrkandydatów 15 grudnia po godz. 18 nie oznacza jednak automatycznego przyznania EXPO Łodzi. O tym zdecydują delegaci Międzynarodowego Biura Wystaw na posiedzeniu w listopadzie 2017 roku.

Dużym atutem Łodzi jest motyw przewodni dla wystawy. Ma być bowiem poświęcona rewitalizacji miast, czyli czemuś, co Łódź właśnie przeżywa. Hasło przyszłego, łódzkiego EXPO to: „City Re:Invented”, czyli „Miasto na nowo wymyślone”.

Jeden z argumentów „za Łodzią” jest też taki, że według przewidywań w 2050 r. dwie trzecie ludności świata będzie mieszkać w miastach.

W minioną środę w Paryżu przedstawianie Łodzi trwało 20 minut, składało się z filmowych prezentacji i trzech wystąpień: wicepremiera rządu RP Piotra Glińskiego, wiceprezydenta Łodzi Wojciecha Rosiciego i Tadeusza Kościńskiego, wiceministra rozwoju.

- Łódź przechodziła transformacje w kierunku gospodarki wolnorynkowej, co pozostawiło miasto z wysokim bezrobociem i niszczejącymi kompleksami pofabrycznymi - mówił Wojciech Rosicki. - W XXI wiek weszliśmy z ogromną potrzebą odnalezienia dla miasta nowej drogi i nowej filozofii działania.

EXPO w Łodzi trwać ma od połowy czerwca do połowy września 2022 roku.

Mirosław Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.