Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dziurawe biura azylowe. Niemcy nie radzą sobie z falą uchodźców

Czytaj dalej
Fot. AFP PHTO / CHRISTOF STACHE / EAST NEWS
Andrzej Dworak

Dziurawe biura azylowe. Niemcy nie radzą sobie z falą uchodźców

Andrzej Dworak

Niemcy coraz surowiej oceniają urzędy opiniujące decyzje o udzieleniu uchodźcom azylu. Zaległości rosną, przybywa nieprawidłowości i fala ludzi, która nie powinna być już w Niemczech doprowadza do wściekłości miejscowych.

Media naszych zachodnich sąsiadów ujawniły, że Federalny Urząd ds. Migracji i Uciekinierów (BAMF) rozpatrzył pozytywnie bez należytych podstaw wnioski o azyl dla tysięcy przybyszów. Te nieprawidłowości pogłębiają i tak kolosalne problemy związane z falą migrantów, która zalała Niemcy w 2015 roku i spowodowała ogromne niezadowolenie i gwałtowne protesty dużej części społeczeństwa. Wyjścia z kryzysu nie widać, a na dodatek proces naprawy sytuacji zostanie spowolniony. BAMF okazał się dziurawym sitem.

Sygnały o nieprawidłowościach w placówce BAMF w Bremie docierały do kierownictwa w urzędzie już ponad rok temu. Z wewnętrznych mejli szefów instytucji ujawnionych ostatnio przez stację NDR, gazetę „Süddeutsche Zeitung” oraz tygodnik „Der Spiegel” wynika jednak, że postanowiono sprawę załatwić po cichu, nieprawidłowości zbadać, usunąć przyczyny i skutki, a następnie przejść do dalszej, już prawidłowej działalności. Nie udało się, wybuchł skandal, który jeszcze bardziej podważa znikome zaufanie do pracy urzędu regulującego prawo pobytu obcokrajowców w Niemczech - brak zaufania dla działalności BAMF wyraża 80 proc. społeczeństwa. Sprawa zagraża też pozycji nowego ministra spraw wewnętrznych RFN Horsta Seehofera z CSU, część polityków domaga się powołania komisji Bundestagu, ale najważniejsze jest to, że dolewa ona oliwy do ognia w wybuchowym i tak nastawieniu mieszkańców Niemiec do problemu migrantów. Nie dość, że właściwie bez kontroli na terytorium ich kraju pojawiły się tysiące - miliony! - przybyszów, to jeszcze bez kontroli przebiega proces legalizowania ich pobytu.

Dziurawe sito dla terrorystów

Mniej niż 1 proc. - dokładnie tylko 0,7 proc. - spośród 1,65 mln wniosków o azyl zostało skontrolowanych przez odpowiednie czynniki w BAMF. W Bremie okazało się, że około 1200 rozpatrzonych pozytywnie spraw powinno zostać odrzuconych - to plon pracy tylko jednej urzędniczki, której już postawiono zarzuty świadomej manipulacji. Zachodzi przy tym uzasadnione podejrzenie o korupcję.

W dalszej części przeczytasz m.in.: "Osoba, która uzyskała statut uciekiniera w Bremie, opowiedziała anonimowo dziennikarzom, że zapłaciła do ręki adwokatowi załatwiającemu mu azyl 1000 euro i kilka miesięcy później ten azyl otrzymała. Proceder był na tyle lukratywny, że jeden z prawników, który inkasował przed wystąpieniem o azyl 700 euro od osoby, organizował przewozy uciekinierów do Bremy autobusem. "

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.