Dżihadyści rozdają z radości cukierki i grożą zamachami

Czytaj dalej
Fot. Peter Dejong
Sylwia [email protected]

Dżihadyści rozdają z radości cukierki i grożą zamachami

Sylwia [email protected]

Kiedy rodziny ofiar wtorkowych zamachów w Brukseli opłakiwały swoich bliskich, dżihadyści ze szczęścia rozdawali w Syrii dzieciom cukierki.

W oświadczeniu Państwa Islamskiego dżihadyści nie tylko przyznali się do przeprowadzenia wtorkowych zamachów w Brukseli, ale również zagrozili kolejnymi atakami. Jak napisali, „to, co przyjdzie, będzie jeszcze gorsze, czekają was mroczne dni”.

„Ci, którzy działają przeciwko Państwu Islamskiemu, niech pamiętają - nadchodzą dla was mroczne dni. Przygotujcie się na nasz atak, to, co, nadchodzi, będzie jeszcze gorsze niż w Brukseli” - fragment oficjalnego oświadczenia dżihadystów cytuje amerykańska agencja AP.

Dodatkowo dżihadyści zamieścili w internecie zdjęcia, które mają ukazywać bojowników z Syrii. Świętując „udane zamachy” w stolicy Belgii, rozdawali oni dzieciom cukierki.

Zachodni przywódcy biorą poważnie groźby dżihadystów, choć ustalenie, czy to oni rzeczywiście odpowiadają za niedawną masakrę w stolicy Belgii, będzie trudne. Tymczasem - jak poinformował na Twitterze minister Holandii ds. bezpieczeństwa i sprawiedliwości Ard van der Steur - w związku z zamachami jego kraj zorganizuje specjalne spotkanie europejskich ministrów. Najprawdopodobniej odbędzie się ono w czwartek.

Temat tego spotkania ma być jeden: jak Europa ma się bronić przed takimi zamachami jak te z Brukseli, wcześniej w Paryżu itp. Choć od czasu zeszłorocznych zamachów w Paryżu większość krajów europejskich, w tym Belgia, mocno zaostrzyła środki bezpieczeństwa, to jednak nie udało się uniknąć kolejnej tragedii. Choć rząd Belgii zdecydował niedawno, że przeznaczy 400 mln euro na polepszenie krajowego systemu bezpieczeństwa, a tamtejsze służby działają ze wzmożoną siłą, belgijski premier Charles Michel tuż przed zamachami ostrzegał przed realnym zagrożeniem ze strony Państwa Islamskiego (ISIS).

Do pogrążonej w żałobie Belgii znowu powrócił czwarty, najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.