Dwie wojny o szkołę. Dziś wielkie walne w małych Mileszkach

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Maciej Kałach

Dwie wojny o szkołę. Dziś wielkie walne w małych Mileszkach

Maciej Kałach

Siedem lat temu wszystko było jasne. Wróg to urzędnicy z magistratu, którzy chcieli zamknąć małą szkołę z osiedla na peryferiach Łodzi. W wyniku tego starcia rozpoczął się najciekawszy w mieście eksperyment edukacyjny: z rąk urzędników zarządzanie podstawówką przejęli rodzice, a jednocześnie pozostała ona szkołą bezpłatną. Teraz ten eksperyment się chwieje. Druga wojna o Mileszki jest wojną domową. A te bywają bardziej bolesne.

O sprawie mówił w Mileszkach nawet proboszcz. W niedzielnym kazaniu potępił zwolnienie Aleksandry Podlasin-Kubus, wieloletniej dyrektor: najpierw Szkoły Podstawowej nr 203 w Łodzi (z tych czasów pochodzi zdjęcie z szefową placówki po prawej) - a po wojnie z magistratem - Publicznej SP Mileszki. Dyrektorkę ostatniego dnia ferii zimowych zwolnił zarząd prowadzącego szkołę stowarzyszenia, do którego należą rodzice uczniów. Podlasin-Kubus w nadchodzące wakacje i tak planowała odejść ze stanowiska, aby cieszyć się emeryturą.

„Wyrwaliście tej szkole serce” - mówią przeciwnicy obecnego zarządu. A ten tłumaczy, że do Podlasin-Kubus stracił zaufanie. Obie strony od lutego „liczyły szable” przed walnym zebraniem Towarzystwa Oświatowego Mileszki, na którym ma pojawić się wniosek o odwołanie zarządu. To zebranie odbędzie się w piątek wieczorem (23 marca).

Wojna z magistratem

Jest początek 2011 r., gdy Hanna Zdanowska oświadcza, że przyszło jej podjąć decyzję „najtrudniejszą po objęciu stanowiska Prezydenta Miasta”. Chodzi o plan zamknięcia ok. 10 szkół. Ogłoszenie tego planu skutkuje m.in. rozbiciem istniejącej przez kilka miesięcy koalicji samorządowej PO-PiS. Następuje to po telefonie wykonanym przez Jarosława Kaczyńskiego do łódzkich działaczy partii prezesa podczas „likwidacyjnej” sesji rady miasta. Akurat pokryła się ona z dyskusją w Sejmie na ten sam temat, w której przedstawiciele rządzącej wtedy w kraju PO wytknęli PiS, że jego członkowie też biorą udział w zamykaniu szkół - w tym łódzkich podstawówek.

Od Szkoły Podstawowej nr 203 w Łodzi do Publicznej SP Mileszki. Przeczytaj, jak lokalna społeczność Mileszek walczyła o szkołę. Co doprowadziło do skłócenia rodziców i zwolnienia dyrektor Aleksandry Podlasin-Kubus?

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Maciej Kałach

W największej redakcji regionu dostarczam czytelnikom wiadomości przede wszystkim o szkołach i uczelniach działających w Łodzi oraz w województwie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.