Dwa statki nosiły nazwę „Łódź”. Żadnemu nie przyniosła szczęścia...

Czytaj dalej
Fot. archiwum Muzeum Miasta Łodzi
Anna Gronczewska

Dwa statki nosiły nazwę „Łódź”. Żadnemu nie przyniosła szczęścia...

Anna Gronczewska

Ponad 50 lat temu w Szczecinie wodowano statek M/S „Łódź”. Przed wojną po morzach także pływał statek noszący nazwę naszego miasta. Ale ich historie nie były ani długie, ani szczęśliwe. Zwłaszcza powojennej „Łodzi”, która należała do najbardziej pechowych polskich statków.

Maciej Dąbrowski, łódzki lekarz, kolekcjonuje pocztówki z polskimi, przedwojennymi statkami. Poznał też historię pierwszej „Łodzi”. Zbudowano ją w 1907 roku. Jako transportowiec pływała podczas I wojny światowej.

- Wtedy „Łódź” nie była jeszcze polskim statkiem - opowiadał nam Maciej Dąbrowski. - Dopiero w 1929 roku zakupiło go Polsko-Brytyjskie Towarzystwo Okrętowe „Polbryt”. Kursował on na linii Polska - Wielka Brytania.

Jaki był pierwszy statek zakupiony przez Polsko-Brytyjskie Towarzystwo Okrętowe „Polbryt” i do czego służył? Dlaczego statek noszący imię naszego miasta był jednym z najbardziej pechowych statków polskiej, powojennej żeglugi? M.in. o tym przeczytasz w zamkniętej części artykułu 

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.