Drożej za pobyt w żłobku. W Łodzi, Rawie, Bełchatowie...

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Maciej Kałach

Drożej za pobyt w żłobku. W Łodzi, Rawie, Bełchatowie...

Maciej Kałach

Sprawdziliśmy, w których miastach naszego regionu wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku z początkiem 2017 roku.

"I tak będzie to nadal jedna z najniższych opłat stałych w Polsce" - w ten sposób władze Łodzi uzasadniły podwyżkę stawki za pobyt dziecka w samorządowym żłobku. Magistrat przyznał jednak, że taniej jest np. we Włocławku. Sprawdziliśmy i okazało się, że także w naszym województwie można znaleźć kilka miast, w których posłanie malucha do żłobka wiąże się z mniejszymi opłatami niż w Łodzi.

Do końca 2016 r. łodzianie płacą za swoje pierwsze dziecko w żłobku 185 zł miesięcznie (drugie i każde następne to połowa tej kwoty). Od stycznia stawka podstawowa wzrasta do 240 zł.

- Czy tak wygląda polityka prorodzinna w wykonaniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej - pytał w środę, kiedy Rada Miejska w Łodzi uchwalała podwyżkę, Marcin Zalewski z opozycyjnego w Łodzi klubu PiS. Przed tamtą debatą pojawiały się głosy, że podwyżka to zamach na pieniądze dla rodzin z programu "500 plus".

Łódzki magistrat, uzasadniając nową stawkę, bronił się, że wprawdzie we Włocławku opłata to 148 zł, ale już w Bydgoszczy 399 zł, zaś w Poznaniu - aż 405 zł.

W zeszłym roku, gdy przyglądaliśmy się pracy samorządowych placówek, Halina Mazur, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków w Łodzi przyznała, że finanse są najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, czy dziecko zostaje w domu pod opieką najbliższych, czy idzie do miejskiej placówki.

Nawet bez decyzji radnych doszłoby do podwyżki - tyle, że mniejszej. Stawka za pobyt w miejskim żłobku w Łodzi zależy bowiem od najniższego wynagrodzenia za pracę. A ono rośnie z początkiem 2017 r. z 1850 zł do 2 tys. zł. Jednak radni zdecydowali, że stawka żłobkowa, zamiast 10 proc. najniższej pensji, wyniesie jej 12 proc.

W Łodzi "opłaca się" rodzić trojaczki. Dla nich (i dla ciąż bardziej mnogich) żłobek jest darmowy.

Sprawdziliśmy jakie są opłaty w innych miastach regionu. Współczynnik 10-procentowy pozostał w żłobku w Rawie. Dlatego dotychczasowa stawka, czyli 185 zł, rośnie tu do 200 zł - a nie do 240 zł jak w Łodzi.

Najtaniej jest w Żłobku Miejskim w Łowiczu - 148 zł za miesiąc. Tu także z nowym rokiem wejdzie w życie podwyżka. Ale opłata wzrośnie tylko do 160 zł. W Łowiczu również ma to związek z uzależnieniem żłobkowej stawki od kwoty najniższego wynagrodzenia (8 proc.)

Specyficzny system obowiązuje w Bełchatowie. W miejskim żłobku opłaty zależą od minimalnej płacy i od dochodów w rodzinie. Dlatego opłaty wynoszą teraz od 185 zł do 555 zł. W styczniu wzrasta minimalna pensja, więc każdy „próg” także wzrośnie.

W Piotrkowie Trybunalskim miesięczna opłata wynosi 220 zł. Na razie, nie jest planowana podwyżka.

W Skierniewicach rodzice płacą za każdy dzień pobytu dziecka w żłobku - po 10 zł. Za bieżący miesiąc wyjdzie 200 zł. Nie ma planu podwyżek.Na stawkach za pobyt obciążenia rodziców się nie kończą. Jest jeszcze opłata żywieniowa - ok. 5 zł dziennie (wyjątek to Bełchatów - aż 7,40 zł).

Zatem w styczniu rodzic z Łodzi zapłaci za swojego malucha 345 zł.


Create bar charts

W Łodzi dopiszesz malucha

Miejski Zespół Żłobków w Łodzi składa się z 30 placówek, z czego najwięcej, bo osiem, mieści się na Bałutach. Samorządowe żłobki w Łodzi opiekują się ponad 2 tysiące dzieci w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia do 3. lat.

Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.