Drożej za pobyt w żłobku. W Łodzi, Rawie, Bełchatowie...

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Maciej Kałach

Drożej za pobyt w żłobku. W Łodzi, Rawie, Bełchatowie...

Maciej Kałach

Sprawdziliśmy, w których miastach naszego regionu wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku z początkiem 2017 roku.

"I tak będzie to nadal jedna z najniższych opłat stałych w Polsce" - w ten sposób władze Łodzi uzasadniły podwyżkę stawki za pobyt dziecka w samorządowym żłobku. Magistrat przyznał jednak, że taniej jest np. we Włocławku. Sprawdziliśmy i okazało się, że także w naszym województwie można znaleźć kilka miast, w których posłanie malucha do żłobka wiąże się z mniejszymi opłatami niż w Łodzi.

Do końca 2016 r. łodzianie płacą za swoje pierwsze dziecko w żłobku 185 zł miesięcznie (drugie i każde następne to połowa tej kwoty). Od stycznia stawka podstawowa wzrasta do 240 zł.

- Czy tak wygląda polityka prorodzinna w wykonaniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej - pytał w środę, kiedy Rada Miejska w Łodzi uchwalała podwyżkę, Marcin Zalewski z opozycyjnego w Łodzi klubu PiS. Przed tamtą debatą pojawiały się głosy, że podwyżka to zamach na pieniądze dla rodzin z programu "500 plus".

Łódzki magistrat, uzasadniając nową stawkę, bronił się, że wprawdzie we Włocławku opłata to 148 zł, ale już w Bydgoszczy 399 zł, zaś w Poznaniu - aż 405 zł.

W zeszłym roku, gdy przyglądaliśmy się pracy samorządowych placówek, Halina Mazur, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków w Łodzi przyznała, że finanse są najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, czy dziecko zostaje w domu pod opieką najbliższych, czy idzie do miejskiej placówki.

Nawet bez decyzji radnych doszłoby do podwyżki - tyle, że mniejszej. Stawka za pobyt w miejskim żłobku w Łodzi zależy bowiem od najniższego wynagrodzenia za pracę. A ono rośnie z początkiem 2017 r. z 1850 zł do 2 tys. zł. Jednak radni zdecydowali, że stawka żłobkowa, zamiast 10 proc. najniższej pensji, wyniesie jej 12 proc.

W Łodzi "opłaca się" rodzić trojaczki. Dla nich (i dla ciąż bardziej mnogich) żłobek jest darmowy.

Sprawdziliśmy jakie są opłaty w innych miastach regionu. Współczynnik 10-procentowy pozostał w żłobku w Rawie. Dlatego dotychczasowa stawka, czyli 185 zł, rośnie tu do 200 zł - a nie do 240 zł jak w Łodzi.

Najtaniej jest w Żłobku Miejskim w Łowiczu - 148 zł za miesiąc. Tu także z nowym rokiem wejdzie w życie podwyżka. Ale opłata wzrośnie tylko do 160 zł. W Łowiczu również ma to związek z uzależnieniem żłobkowej stawki od kwoty najniższego wynagrodzenia (8 proc.)

Specyficzny system obowiązuje w Bełchatowie. W miejskim żłobku opłaty zależą od minimalnej płacy i od dochodów w rodzinie. Dlatego opłaty wynoszą teraz od 185 zł do 555 zł. W styczniu wzrasta minimalna pensja, więc każdy „próg” także wzrośnie.

W Piotrkowie Trybunalskim miesięczna opłata wynosi 220 zł. Na razie, nie jest planowana podwyżka.

W Skierniewicach rodzice płacą za każdy dzień pobytu dziecka w żłobku - po 10 zł. Za bieżący miesiąc wyjdzie 200 zł. Nie ma planu podwyżek.Na stawkach za pobyt obciążenia rodziców się nie kończą. Jest jeszcze opłata żywieniowa - ok. 5 zł dziennie (wyjątek to Bełchatów - aż 7,40 zł).

Zatem w styczniu rodzic z Łodzi zapłaci za swojego malucha 345 zł.


Create bar charts

W Łodzi dopiszesz malucha

Miejski Zespół Żłobków w Łodzi składa się z 30 placówek, z czego najwięcej, bo osiem, mieści się na Bałutach. Samorządowe żłobki w Łodzi opiekują się ponad 2 tysiące dzieci w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia do 3. lat.

Maciej Kałach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.