Droga do Łodzi nie była prosta, ale postanowili związać się z naszym miastem

Czytaj dalej
Fot. archiwum Dziennika Łódzkiego
Anna Gronczewska

Droga do Łodzi nie była prosta, ale postanowili związać się z naszym miastem

Anna Gronczewska

Łódź to miasto, z którym związało się wiele artystycznych rodzin, m.in. Foglów i Krawczyków. Niezapomniany Aleksander Fogiel zagrał Maćka z Bogdańca w „Krzyżakach”, a Krzysztof Krawczyk to jeden z najpopularniejszych piosenkarzy.

Łódź to miasto, z którym związało się wiele artystycznych rodzin, m.in. Foglów i Krawczyków. Niezapomniany Aleksander Fogiel zagrał Maćka z Bogdańca w „Krzyżakach”, a Krzysztof Krawczyk to jeden z najpopularniejszych piosenkarzy.

Rodzina Foglów do Łodzi przyjechała na przełomie lat 50. i 60. XX w. Znaczna jej część dalej mieszka w Warszawie. Ale w Łodzi znalazł się Aleksander Fogiel, znany z „Krzyżaków” jako Maćko z Bogdańca. W ślady ojca poszli też jego synowie: Andrzej i Tomasz. Są aktorami teatrów muzycznych. Jeden w Łodzi, drugi w Gdyni. Bratem stryjecznym Aleksandra Fogla był natomiast Mieczysław Fogg.

- Ale byli ze sobą bardzo zżyci, jak rodzeni bracia - twierdzi Andrzej Fogiel.

Pan Andrzej mieszka w Łodzi z żoną. Opowiada, że jego rodzina ma niemieckie, szwedzkie i niderlandzkie korzenie. Jego przodkowie do Polski przybyli w XVIII w. Osiedli w Warszawie. Zaczęli pracować jako sztukatorzy na zamku u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Za zasługi otrzymali ziemie na warszawskim Brudnie i Pradze. Tam wielu z nich pobudowało domy.

- Nazwiska części naszej rodziny pisze się przez F, a części przez V - wyjaśnia pan Andrzej. Tak więc jego kuzynem był m.in. znany malarz Warszawy, malujący dla króla Stasia, bywalec jego „obiadów czwartkowych”, Zygmunt Vogel, zwany „Ptaszkiem”.

Pradziadek pana Andrzeja, Michał, urodził się w Warszawie. Skończył szkołę kolejową i został maszynistą. Wyjechał do pracy do Siedlec. Ożenił się ze Stanisławą z Domańskich. Mieli dwoje dzieci, które w Siedlcach przyszły na świat.

Aleksander Fogiel urodził się w 1910 r. Tak jak nakazywała rodzinna tradycja skończył technikum kolejowe w Siedlcach, a że miał zdolności plastyczne, to także szkołę zdobniczą w Warszawie. Jednak zaczynał od kolei. Pracował jako nastawniczy na stacji Warszawa Zachodnia.

- Ale już jako chłopak tata interesował się teatrem - zapewnia jego syn Andrzej.

Dzięki Mieczysławowi Foggowi dostał pracę asystenta dekoratora w warszawskiej Operze Narodowej. Malował dekoracje. Mieczysław Fogg opowiadał panu Andrzejowi, że jego tata już przed wojną debiutował na deskach teatru. Niestety nie pamięta już, który to był teatr. Jeden z aktorów zachorował, a że pan Aleksander znał jego tekst na pamięć, zastąpił go na scenie. Jednak aktor szybko wyzdrowiała i Aleksander Fogiel musiał zapomnieć o aktorskich popisach.

Mieczysław Fogg, legenda polskiej piosenki, tak naprawdę nazywał się Fogiel. Fogg był jego artystycznym pseudonimem. Ojcowie Mieczysława i Aleksandra byli rodzonymi braćmi i kolejarzami.

- Mój tata i Mieczysław Fogg utrzymywali bardzo bliski kontakt - zapewnia Andrzej Fogiel.

Pan Aleksander prowadził w Siedlcach amatorski teatr w Domu Wojska Polskiego. Tam poznał swoją żonę Celinę z Dąbrowskich. Pan Andrzej wyjaśnia, że jego mama pochodziła z Warszawy. Chodziła do gimnazjum razem z córkami marszałka Piłsudskiego. Jej ojciec, były oficer carski, Stefan Dąbrowski, był wielkim zwolennikiem Romana Dmowskiego. Wyjechał z rodziną z Warszawy i znalazł się Siedlcach.

Celina i Aleksander Fogiel wzięli ślub. W 1941 r. przyszedł na świat Andrzej, a dwa lata po nim Waldemar.

- Tata w czasie wojny prowadził w Siedlcach dwa sklepy z farbami - wspomina pan Andrzej. - Należał do Armii Krajowej. Na zapleczu tych sklepów przefarbowywano niemieckie mundury.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.