Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dr Sylwia Wielichowska: Powstańcy z naszego regionu

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia
Anna Gronczewska

Dr Sylwia Wielichowska: Powstańcy z naszego regionu

Anna Gronczewska

Z dr Sylwią Wielichowską, kierownikiem działu historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, rozmawia Anna Gronczewska

Minęła 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Jaką rolę w tym zrywie patriotycznym odegrali mieszkańcy naszego regionu?

Należy podkreślić ich aktywny udział w Powstaniu Styczniowym. Powstawały tu większe i mniejsze oddziały powstańcze. Wiele bitew miało miejsce na terenie obecnego województwa łódzkiego. Mieliśmy bardzo dobrych dowódców, jak choćby Józefa Oxińskiego. Jeszcze przed wybuchem powstania w Łodzi istniała Organizacja Spiskowa. Podobnie jak w Warszawie, także w naszym mieście organizowano manifestacje patriotyczne. Warto tu wspomnieć o zaangażowaniu księdza Józefa Czajkowskiego, który był wikariuszem w łódzkiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także Marii i Konstantego Piotrowiczów. Odbywały się w Łodzi msze, nabożeństwa w intencji zabitych w 1861 roku podczas manifestacji w Warszawie. Warto tu podkreślić zaangażowania pastora ewangelickiego Karola Gustawa Manitiusa z parafii pod wezwaniem świętej Trójcy na łódzkim Placu Wolności. Po wybuchu Powstania Styczniowego w Łodzi, łodzianie szybko włączyli się do walki.

Na terenie naszego regionu miały miejsce ważne bitwy Powstania Styczniowego...

Dr Sylwia Wielichowska: Powstańcy z naszego regionu
archiwum prywatne Dr Sylwia Wielichowska: Po wybuchu Powstania Styczniowego w Łodzi, łodzianie szybko włączyli się do walki

Oczywiście! Jedną z najbardziej znanych jest Bitwa pod Dobrą, która miała miejsce 24 lutego 1863 roku. Właśnie podczas niej zginęła Maria Piotrowiczowa i jej mąż Konstanty. Choćby z tego powodu ta bitwa zapadła w pamięci. To najbardziej rozpoznawalne postacie Powstania Styczniowego związane z naszym regionem, W Dobrej znajduje się pomnik upamiętniający powstańców styczniowych. Piotrowiczowie pochowani są zaś na Cmentarzu Starym w Łodzi, przy ulicy Ogrodowej.

Na czym polegała niezwykłość Bitwy po Dobrą?

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.